Nesbo nechává Harryho méně pít a poutavěji vypráví

recenze

Červenka (2014) / knižní moora
Červenka

Červenka je třetím pokračováním příběhů s detektivem Harrym z pera Jo Nesba. Stejně jako předcházející díly je zápletka perfektně propracovaná, ale podáním příběhu se Červenka liší, ku prospěchu věci.
Nesbo mi dlouho unikal. Trochu mi vadila ta velká bublina a povyk, ze kterého se stala spíše módní vlna a říkat „čtu Nesba“ je prostě cool. Když jsem před polovinou Ženy v kleci věděla, kdo jsou ty tajemné postavy, které hlavní hrdinku unesly, bylo mi řečeno, ať si koupím Nesba a nebudu tušit nic. A když si budu myslet, že ano, stejně to bude jinak. Tak jsem odložila Ženu v kleci a koupila Netopýra.
Netopýra i Šváby jsem spokojeně přečetla, ale nebylo to úplně ono. Něco tomu chybělo. To něco má právě Červenka.
Příběh kombinuje dvě časové linie. V jedné se setkáváme s norskými vojáky v řadách německé armády, v druhé se pohybujeme v současnosti, na konci 90. let. Harry pátrá po kupci speciální odstřelovací pušky, jejíž nákup se odehrál až příliš blízko místa, kde byl nalezen zabitý bývalý voják. Současně se setkáváme se starcem, který umírá na rakovinu plic, a který je kupcem této zbraně. Netušíme proč. A netušíme, kým je. Hádáme ale, kým byl. Situace se komplikuje, když je nalezena
Ve 40.letech sledujeme příběh vojáků na frontě a milostné vzplanutí jednoho z nich, Uriáše, ke zdravotní sestřičce Heleně z nemocnice, kde se léčil po zranění z boje. Jejich láska je intenzivní, zasnoubí se a plánují společný odjezd z Rakouska do Norska. Na Helenu si ale myslí jeden z lékařů v nemocnici a využije její tíživé rodinné situace k tomu, aby je s Uriášem rozdělil.
Harryho alkoholismus dostal tentokrát méně prostoru, naopak jeho vztah k jedné nové postavě je vylíčen poměrně hezky. A dokonce ji nikdo nezavraždí.

+ typicky skvělá zápletka, kdy je každá věta důležitá
+ napětí od začátku do konce
+ výborně zvládnuté historické i romantické pasáže

-mnoho postav, pro našince s podobnými jmény, dělá problémy v orientaci. A bohužel držet si přehled kdo byl a je kdo, je pro příběh zásadní