Neohlížej se. Nebude se ti líbit, co uvidíš!

recenze

Neohlížej se (2016) 5 z 5 / Samira
Neohlížej se

Autorčiny knihy ať už vydané pod hlavičkou jejího celého jména či pseudonymu J. Lynn nikdy nevynechávám a ještě ani jedinkrát mě nezklamaly a tak nějak to ani nepředpokládám do budoucna. Společným jmenovatelem jsou nepochybně výborné postavy, čtivost, ale i určitá úroveň a standard, který od ní již tak trochu automaticky očekávám.

Ačkoli jak říkám jsem z jejích knih nadšená, přesto musím říci, že tuhle konkrétní bych vložila do samostatné kategorie a nebála bych se, ji vyzdvihnout. Minimálně v mých očích je její nejlepší a také jiná než ostatní. Původně se mi do ní jako do jediné tolik nechtělo a říkala si, že půjde celkově o těžší čtení. Neměla jsem však zapomenout, že autorčiným hlavním atributem, kromě výše zmíněných je především lehkost, s jakou dokáže vše podat.

Hlavní hrdinka Samantha se ocitla v jen těžko představitelné situaci, o to je však čtení napínavější a zajímavější, neboť vše prožíváte v reálném čase spolu s ní a celou záhadu jí zuby nehty pomáháte rozluštit. Probudí se v nemocnici a nepamatuje si zhola nic, ani své jméno, natož jak se do ní dostala. Zjistí, že byla čtyři dny pohřešovaná, bohužel však také to, že nebyla sama. Ztratila se spolu se svou nejlepší přítelkyní Cassie, která se však stále pohřešuje. Ačkoli jí to připadá zcela surreálné, zjišťuje, že byla spolu s ní jakousi královnou školy, chodí s nejbohatším a nejžádanějším klukem a je nebo spíše byla pořádná potvora.

A nebo to všechno bylo jinak? To a mnohem víc se dozvíte během čtení. Kdy se hrdinka může spolehnout pouze na pár nejasných emocí, občasných vizí, které spíše vše komplikují, vlastní rozum, rozporné informace, které jí sděluje okolí a jediného člověka, ke kterému ji to přirozeně až skoro magicky táhne, ač by podle ostatních nemělo, neb ho podle všeho nemá ráda. Jejímu současnému já však připadá Carson Ortiz naprosto neodolatelný a vy to s ní budete sdílet.

Celý příběh má skvělou atmosféru, místy až moc, zvláště když jste zrovna sami na chatě a čtete uprostřed noci, ale copak jsem mohla jinak…:). Teorií máte více, i tak jste, ale v závěru příjemně překvapeni, i když to byl i jeden z mých tipů, však ne v takovém rozsahu. Nevíte, čemu máte věřit a obdivujete, s jakou lehhostí autorka přechází mezi psychickými vjemy, pocity, paranoiou a vlastním dějem.

Kniha není adeptem na literární cenu a ani se o to nesnaží, je na to příliš lehce napsaná, také tak říkajíc bez příkras, ale je prostě dobrá. Budete trnout, zamýšlet se, sympatizovat a možná se vám nepodaří spát či něco udělat, ale užijete si ji. Doufám, že se autorka k podobnému stylu ještě v budoucnu vrátí, rozhodně jí sedí.

Knihu bych neškatulkovala, vhodná je pro všechny milovníky záhad, kterým nevadí zavítat do středoškolského prostředí, určitě nebudete litovat. Já lituji, že jsem se do ní nepustila dříve a závidím těm, kteří se spolu s hrdinkou pustí do boje s její myslí a začnou skládat střípky dohromady.

Doporučuji!

07.08.2016

Jasně :), Armentrout je určitě jedna z nejlepších v žánru. Jsem ráda, že jejích knih u nás vychází tolik a zdaleka to není konec. Zbytek napíšu do zprávy :).

alzbeta4340
07.08.2016

To je krásné být závislá na knihách, k tomu lze jen pogratulovat. Já taky maximálně využívám knihovnu, kdybych měla kupovat všechno, co si chci přečíst, tak už by se nám do bytu nikdo nevešel a možná, že bych taky přivedla své bližní k bankrotu. Jinak ti musím poděkovat, (navrhuji vzájemné tykání, když už trpíme stejnou závislostí na knihách :-)), díky tobě jsem objevila několik autorek, které bych jinak minula. Ne všechno mi vyhovuje, ale třeba zrovna Armentrout je opravdu dobrá.

07.08.2016

Děkuji :), kniha je fakt skvělá, určitě stojí za to, já ji měla z knihovny, ale přiznám se, že se mi tak líbila, že ji brzy zařídím do své nemalé sbírky. Už bych skoro potřebovala zvláštní místnost :), manžel má štěstí, že sbírám jen knihy, další závislost už nemám.

alzbeta4340
07.08.2016

Tak to se těším. Musím si knížku sehnat. Opět výborná recenze.

04.08.2016

Děkuji:), kniha je opravdu skvělá, ale určitě neuděláš chybu, když začneš kteroukoli od ní, věřím, že u jedné neskončíš:).

Aracely
04.08.2016

Úžasná recenze! Předběhla si mně, já ji teprve budu číst a ty už si ji přečetla, což ti mohu jen závidět :-D.
Díky Tvé recenzi se na knihu moc Těším!!! Ještě jsem s autorkou neměla tu čest, jen v ukázce. A o to více jsem zvědavá :-).