Někdy něco končí a něco nového začíná

recenze

První (2015) 5 z 5 / ilosek
První

Třetí a zároveň závěrečný díl série Selekce konečně spatřil svit slunce a mohl ukonejšit zvědavost šílených čtenářů. Už od prvního dílu bylo jasné, že série bude mít úspěch a její zakončení bude… pohádkové.

Selekce se blíží ke konci a v soutěži zůstalo jen pár soupeřek. America si uvědomuje, že jde do tuhého a je konečně připravena učinit vše, aby dosáhla svého cíle. Nebude to pro ni lehká cesta, obzvlášť po tom, co si znepřátelila samotného krále, ale poddaný ji už teď milují a podporu najde i tam, kde by ji nehledala.

35 dívek začalo.
Ale vítězkou může být pouze jedna.

Oproti druhému dílu se První vyšvihla zpátky na úroveň originální a krásné dystopie, která se vymyká nynějším námětům. Svět princezny už není tak líbezný a seznamujeme se s mnohými tvářemi nepřátelství. Poznáváme, že věřit nemůžeme kde komu a spolu s hlavní hrdinkou nám budou zasazeny tvrdé rány.

Stejně jako předchozí díly i konec série je čtivý a nepředvídatelný. Čtenář se může těšit na mnoho zvratů, které mu téměř vyrazí dech a zaručí, že se u knihy nebude v žádném případě nudit. A nepůjde jen o zvraty v milostném životě, ale o mnohem důležitější a vážnější zápletky, o kterých se nám na samém začátku nemohlo ani zdát.

Vím, co chci.
Vím, co chce Maxon.
Ale dokážeme toho dosáhnout?

Ani America už není tak otravná hlavní postava. Konečně si uvědomila svoje priority a odhodlala se udělat pár důležitých rozhodnutí. Ne vždy ji to skvěle myslí a udělá i lecjaký přešlapy, ale chybovat je lidské a o to víc je kniha reálnější. Setkáme se znovu i s Maxonem, který si taktéž uvědomil pár svých chyb, na kterých začal pracovat. Seznámíme se ale i víc do hloubky s ostatními účastnicemi a i když bych to nikdy nečekala, zamilovala jsem si Celestu.

Nebude to pořád jenom dokonalé.
Tohle není šťastný konec.
Tohle je mnohem víc.

I když na hned od začátku bylo jasné, jak příběh Americi dopadne, její cesta byla trnitá a často i bolestivá a my tuto cestu prožili spolu s Americou, kterou jsme si postupem času oblíbili, nenáviděli ji a na závěr zamilovali. Není to jednoduchá osoba, ale ukázala nám, že za spravedlnost se má bojovat ať už jsou následky jakékoliv. Bojovat je důležité a nevzdávat se ještě důležitější.