Někdy i největší snaha nemusí mít výsledky....

recenze

Vykoupení ohněm (1993) 5 z 5 / Jitulisko
Vykoupení ohněm

Další pokračování neskutečné pentalogie Květy z půdy. V tomto již třetím pokračování se ocitneme daleko od hrůz, které naše sourozence potkalo.

Cathy a Chris žijí v krásném odlehlém domě spolu se syny Bartem a Jorym. Nejblíže jim je opuštěný velký dům. Je však již dlouho prázdný a naši mladí bratři si v něm často hrají. Jednoho dne se začne kolem domu motat hromada stěhováků, dělníků a nakonec přijede záhadná stará žena se svým komorníkem.

Bart si nechce nechat zkazit svou zábavu a do domu vstupuje, i když je již obydlený. Jory se občas přidá, avšak postupně se oba bratři začnou odcizovat. Celá tato kniha je psaná pouze ze dvou pohledů a to právě Barta a Joryho. Cathyině známe Nikol, visí život na vlásku. Její poslední přání je, aby se postarali o její dvouletou dceru Cindy. Tímto se rodina rozroste o dalšího člena. Malou roztomilou princezničku.

Jory je nejstarší. Syn Juliana a Cathyina prvního manžela. Je krásný a má rád tanec jako jeho matka. Jeho srdce a chování jsou zcela čisté. Miluje svoji rodinu a je na něm znát, že to je slušný chlapec. Jeho kapitoly jsou plné něhy a lásky ke všem.

Pak jsou tu kapitoly Barta. Je synem svedeného manžela své babičky. Oproti Jorymu je „ošklivější“. Nemá nic z té krásy a ladnosti. Je nešikovný a má vysoký práh bolesti. Celkově je „nemocný“. Má pocit, že nikdy nedosáhne lásky, kterou chce, že se nikdy nebude moc rovnat svému bratru. Svou nešikovnost nesnáší.

Po přistěhování záhadné ženy se díky své zvědavosti a lezení do baráku s tajemnou ženou spřátelí. A tímto začíná být velice komplikovaný a spletitý děj.

Bart ve své nejistotě a zmatenosti, je neskutečně náchylný k manipulacím. Oba nový nájemníci velkolepého domu si s ním zahrávají. Avšak každý po svém. John – komorník, má své plány a s pomocí Barta je začne až hrozivě naplňovat.

Celý příběh je protkán minulostí, tajemstvím a strachem z jeho odhalení. Cathy a Chris žijí jako manželé. Chlapci Chrisovi říkají táto. Oba si již prošli tolik zlého, že důvěra a bezpečí je k nalezení jen mezi nimi. Celou dobu žijí ve strachu, až chlapci, nebo někdo jiný zjistí, že nejsou legální manželé, ale sourozenci. Nevědí, jak by na tuto skutečnost zareagovali synové, ale jednou, jednou až budou dost staří, aby pochopili, jim toto jejich tajemství chtějí říct.

Chlapce Barta mi bylo celou dobu spíš líto. Zmatené s nešťastné dítě, které si musí vybrat cestu, kým chce být a jak se zachová. Nechápu, jak by se v tak malém chlapci, mohlo zrodit to, co se snaží prodrat ven. Má velice bujnou představivost, rád si hraje na někoho, kým není. Od vojáka, přes vlka, po starce. Zarážel mi neustálý zájem o smrt ve všech možných podobách. Krutost a boj se sebou samým.

Celkově tento díl vnesl nový nádech, nový postoj. Někdy ani ty nejlepší úmysly nemusí skončit nejlépe. Některé věci, povahové rysy jsou zděděné a i sebelepší snaha se může minout účinkem…

Takže jako pokračování doporučuji. Autorka si s námi opět pohrává na citové vlně. Smýká vás s protichůdnými a rozporuplnými pocity. Viděla jsem i názory, že tento díl je již „přehnaný“. Avšak kdo dokáže s jistotou určit, že toto chování a životní postoj nemůže nějaké malé zmatené dítě potkat? Kdo nám zajistí, že vychováváme správně a že i ta nejlepší snaha neskončí jinak, než chceme?

Nechte se unést na vlně lásky oddanosti, odvahy, zvrácenosti, zla a pohrdání, odpuštění a mnoha jinými pocity…. Pokud Vám tento článek připadá zmatený, nedivte se, sama jsem z něj poněkud „zmatená“. Chtěla bych toho říct tolik! Zároveň snad nevyzrazuji moc. Jediné co můžu říct, zkuste knihy a posuďte sami…

Jitulisko.cz