Nefilim – potomci padlých

recenze

Nefilim (2014) 3 z 5 / Morsie
Nefilim

Když jsem zjistila, že vychází knížka, která nese název Nefilim, nenechalo mě to chladnou. Já, zarytá fanynka Supernatural jsem si prostě nemohla nechat ujít takový titul! A bylo mi docela jedno, jestli se jedná o skutečné nefilim, nebo jen o nějakou metaforu. Prostě jsem to musela mít!

A tak jsem před pár dny vyrazila na svoji oblíbenou exkurzi do knihkupectví a věřila, že Nefilim už budou mít. Inu, hvězdy mi přály – domů jsem se vracela s širokým úsměvem a úzkou knížkou v podpaží.

Ach, nefilim, nefilim – jací roztomilí tvorové! Napůl andělé, napůl lidé, prý obři a taky jeden z důvodů, proč Bůh seslal na zemi potopu světa. No jo, taťka musel uklízet hříchy svých vzbouřených padlých synáčků. Podle mě si tím jen honil ego! Ale co už, nefilim byli vyhlazeni – společně s většinou lidstva – a vzpurní andělé potrestání. Zazvonil zvonec, a však víte – vyčistit zuby a spát!

Jenže tenhle příběh, přestože má širokou biblickou rovinu, je o docela obyčejné dívce. Nova Baraleková je mladá aktivistka za ochranu životního prostředí a samozřejmě taky členka Greenpeace. Nova je atraktivní soběstačná, inteligentní a chytrá, přesto občas udělá nějakou kravinu.

Třeba jako teď! Společně s několika svými zelenými přáteli se rozhodla, že řádně vytrestají jednoho z vysoko postavených papalášů společnosti, která masivně přispívá ke globálnímu oteplování.

Nu což, bude to sranda, vloupají se k němu domů, na stěny mu nasprejují pár nelichotivých zpráv a pak se spořádaně vytratí do noci.

Fajn naplánováno, kdyby to ovšem nemělo tak trochu háček. Ten, jemuž byli vzkazy adresované, si je už nikdy nepřečte.

A zrovna Nova je ten, kdo o mrtvolu svého terče aktivistického útoku, a taky celou jeho rodinu, zakopne jako první. Holce se to krapet vymknulo z rukou. Z tohohle se jen tak nevykroutí. Za tohle jí do záznamu nepoputuje jen další politicky motivovaný vandalismus. Tady jde o podezření z brutální vraždy!

A co víc, zrovna když má Nova na krku policii, její matka zahyne při velice podezřelé autonehodě. Její velice movitá matka. Je tedy jasné, že policie si dá dvě a dvě dohromady – Greenpeace je neziskovka, takže nějaký štědrý anonymní dar by se šiknul. Vysvětlujte policajtům, že vy v tom prsty nemáte – Nova je v tom až po uši.

A právě tehdy se Nova prvně dozvídá o záhadné nadaci FON, již její matka odkázala polovinu svého majetku. Ano, správně polovinu! Tak, tak – policie, koukej to prověřit!

Jenže policie má co potřebuje – obětního beránka Novu. A tak mladé aktivistce nezbývá, než si na FON došlápnout sama.

Co jsou vůbec zač a proč si sakra říkají Friends of Nephilim?

Knížka jak dělaná pro mě! Mytologie, napětí, vraždy, hledání pravdy, úryvky z bible a to všechno zabalené do strhujícího příběhu, o jehož originalitě se nedají vést spory. Autorka snoubí prastaré biblické události a současnost, přivádí k životu nefilim i jejich krutost – bravurně a s lehkostí. Nepředstavuje nefilim jako biblické bytosti, ale jako politickou, korupcí a vraždami plnou, metaforu.

Nefilim, nefilim – mně se o tom bude zdát! No každopádně já věřím, že tahle knížka nenadchne jen nadšence mytologie, ale taky milovníky dobrého thrilleru – a vůbec, kohokoliv!

Mě to totiž nadchlo – každou svojí stránkou.

Nefilim Nefilim Asa Schwarz

Napínavý román švédské autorky, s originální zápletkou a dramatickými zvraty, se odehrává v současném Stockholmu a vypráví příběh Nory Barakelové, mladé aktivistky hnutí Greenpeace. Tato přitažlivá, moderní hrdinka vystupuje spolu... více