Nedokončená cesta je jako nedopovězený příběh

recenze

Cesta sněžných ptáků (2012) 5 z 5 / Aires
Cesta sněžných ptáků

Cesta sněžných ptáků se odehrává v 11.století a přenese vás do doby, kdy Evropa byla ještě plná divokých končin. Příběh sleduje osud výpravy, která procestuje skoro celý tehdy známý svět, aby našla a odchytila čtyři bílé sokoli.

Na začátku příběhu se seznamujeme s Frankem Vallonem, ošlehaným válečníkem a s mladičkým Herem, studentem medicíny. Hero cestuje společně se svým učitelem Kosmasem, aby doručil anglickému hraběti zprávy o jeho synovi, kterého zajali turečtí válečnici. Výměnou za propuštění vězně, turecký emír požaduje nepřiměřeně vysokou částku nebo čtyři nesmírně vzácné bílé sokoli.

Vallona a Hera svede dohromady nelehký úkol, odchytit dva páry sokolů a dopravit je do Konstantinopole. Vydávají se tak na dalekou cestu do severních zemí, kde se tito ptáci vyskytují. Cestují přes válkou zničenou Británii, na Island, do země ledu Grónska, až ke břehům Norska. Čeká je putování přes divokou Rus, splavení Dněpru a než konečně dorazí do Anatolie, narazí na řadu překážek.

Na jejich nebezpečné cestě je doprovází různorodá skupinka přátel. Němý sokolník Wayland a jeho pes, zkušený voják Raul, syn hraběte Richard, a půvabná dívčina Syth.

Na cestě se projeví silné a slabé stránky všech a jen Vallonovo vedení je drží pohromadě. Na jejich hlavu je vypsaná odměna a cestu jim ztrpčí msta, krvelační Vikingové, ale i nepředvídatelné nástrahy moře a přírody. Může se jim skutečně povést bezpečně dopravit sokoli až do Anatolie a stihnout to včas? A podaří se jim splnit i další cíl výpravy- najít ztracené páté evangelium?

Díky spisovatelskému umění Roberta Lyndona můžete společně s nimi zažít krásu putování přes půl světa a objevování dalekých zemí. Autor vše popisuje barvitě a do detailů. Lyndon je výborný vypravěč, takže vás kniha dříve či později chytí za srdce. Prvních pár desítek stran je zdlouhavých a chvilku trvá, než se hrdinové vydají na cestu a příběh se rozjede. Ale vyplatí se počkat, protože Cesta sněžných ptáků je román, plný dobrodružství a napětí.

Je až neskutečné, kolik příhod hlavní hrdiny čeká a jak obdivuhodně se s nimi vypořádají. Společně s poutníky zažijete spoustu střetů a výzev. Cestují pěšky, na koni nebo na lodi, orientují se podle hvězd a odvahu neztrácí, ani v arktických pustinách Grónska nebo v tváří v tvář lednímu medvědovi.

Každá z postav má odlišný charakter a v průběhu knihy všichni projdou určitým vývojem. Ovšem ne všichni se z výpravy vrátí ve zdraví domů a tak v knize mimo jiné najdete i smrt a popisy bitev, které nemusí sednout každému, protože v nich teče krev. Je znát, že autor ví hodně o historii a celá kniha je tak realistická. Nenašla jsem v ní nic, co by se nehodilo do této doby. Naopak v ní najdete spoustu zajímavých historických detailů. Ocenila jsem i praktickou mapku, díky které můžete sledovat, kam až osud zavedl hlavní hrdiny.

Autor píše čtivě, ale epickým stylem a nevynechává žádný detail. Možná by neuškodilo pár popisů vynechat a knihu zkrátit, hlavně na začátku. Ale to je má jediná připomínka. Cesta sněžných ptáků není kniha, u které nemusíte přemýšlet nebo kterou by jste přečetli za den. Je to rozsáhlý, pečlivě promyšlený a dobře napsaný příběh, který ve vás zanechá dojem. Tato kniha je strhující, jedinečná a já ji mohu jen doporučit. Už jenom kvůli tomu, že díky ní procestujete půl světa v pohodlí vašeho domova.

šošana-lilie
26.05.2015

Tuhle knihu jsem četla před dvěma lety, ale stále na ní mám skvělé vzpomínky... :)