Nebojte se veganů ani vegetariánů!

recenze

A proto nejíme zvířátka (2017) / RenataP
A proto nejíme zvířátka

Přiznám se, že k těmto lidem mám takový podivný vztah a to i přesto, že s vegetariánstvím, občas i raw food, čas od času koketuji a jsem fakt přesvědčená, že to je dobře. Že jíst maso není zas tak dobré, jak si myslíme, jak je údajně normální. No ale potom přijdou zase chvíle, kdy mám šílenou chuť na maso a předsevzetí je pryč.

Tohle je knížka, která je určena především nejmenším dětem. Mezi její jasné výhody patří svérázné ilustrace, které budí dojem vtipu, nadsázky a možná ukazují zvířátka zde popsaná právě tak, jak je ve své fantazii a hrách vidí děti. A proto jim jsou blízká a lépe pak pochopí i text, který v knize je.
Ten je zaměřen na vypíchnutí několika důležitých faktů o každém zvířeti většinou mířeným do jeho sociálního chování. Do jeho psychiky, do jeho vnímání. Dozvíte se, že krávy umí pěstovat důvěrná kamarádství mezi sebou, že to samé umí i krůty a slepice a že ten vnitřní život zvířat je mnohem bohatští než si myslíme. A že především ta zvířata chtějí spolu žít - nikoliv přežívat, abychom jim pak předčasně ukončili život pro naši potěchu, na talíř, pro konzumní způsob zacházení s masem a mléčnými výrobky nebo vejci.
Najednou tohle vidí i dospělý.

Najednou možná přijdete a řeknete si, že nebudete maso jíst tak, jako doteď. Ale že nad tím, kdy si ho dáte, budete velmi dobře přemýšlet. Jednoduše řečeno - i kdyby tohle byl podnět k tomu zacházet s potravou živočišného původu svátečně a s úctou a nikoliv spotřebně a všednodenně, je to velký úspěch.

Ruby Roth, která knihu vytvořila, je umělkyně a ilustrátorka žijící v Los Angeles, Kalifornie. Vegankou je od roku 2003 a poprvé objevila zájem dětí o vegetariánství při výuce umění v mimoškolních zájmových kroužcích.
A tak je opravdu vidět, že to s dětmi umí!
Renata Petříčková, www.petrickova.cz