"Nádherná" pro silnější povahy ;)

recenze

Ptáčník (2003) 5 z 5 / Jitulisko
Ptáčník

Hlavní postava je Jack, 34 letý detektiv, který je nově přidělen k jednotce vyšetřující vraždy. Po několika dnech pohotovosti, kdy se nic nedělo, mu poslední den služby zavolá šéf, že našli mrvou ženu. Pohled to nebyl zrovna příjemný. Následně jsou objeveny ještě další 4. Všechny zalité v betonu a odhalené náhodou při práci s těžkou technikou.

Těla si bere na starost patolog. Hned z počátku knihy autorka vykresluje práci jak detektivů, tak lékařů až s děsivou podrobností. Tímto začíná hon na vraha s krycím názvem Ptáčník…

Jack je celkem sympatický chlap. Má přítelkyni Veroniku, která ho má v hrsti. Jack je si vědom své zbabělosti a strachu z reakce Veroniky na jeho skutečné city. Život někdy není tak jednoduchý, jak se zdá. Soukromí je nastíněno nenásilně. Plyne s příběhem, avšak není v popředí. Jak už u drtivé většiny tohoto žánru bývá, má hlavní detektiv nějaký problém, temnou minulost, nebo ho něco šíleně užírá. Není tomu jinak ani zde. Jack se potýká s minulostí, která ho svým způsobem utvářela. Přesto mě i osobní příběh Jacka učaroval. Je plný zvratů, a lidského chování. Není to žádný superhrdina.

Malinko později se v příběhu setkáme i s pohledem pasáží, které padají do minulosti a do původu zvrácenosti některých jedinců. Seznamujeme se s pohnutkami, ale jen lehce. Líbí se mi, jak autorka veškeré informace dávkuje.

Z počátku knihy jsem kroutila hlavou. Proč je označován za zvrácený? Jenže postupně, jak se do knihy ponořujete hlouběji, je Vám najednou jasné proč má toto označení. Tato úchylka není v knihách moc častá. (alespoň já se s ní ještě nesetkala). Neřekla bych, že je kniha zvráceně zdrcující, ale po dočtení uznávám, že ne každý má dost silný žaludek na takovouto četbu.

Celkový příběh byl pro mě perfektní. Jsou zde velice barvitě popsané detaily. Hned z počátku popis obětí, pitvy. Posléze Ptáčníkových činů. Je to jeden z mála příběhů, který mi v poslední době uchvátil. Musela jsem číst dál a dál. Seznámení s touto autorkou tedy proběhlo na výbornou. Můžete zde očekávat i zvraty v ději, které ještě více lákají na další pokračování. A mě navnadil na další knihy od autorky.

Pokud nemáte slabý žaludek a neděsíte se poctivé „řezničiny“ s nádechem nemocné úchylky, která v knihách není zas tak častá, tak směle do toho. Za mě má Ptáčník plných 10 bodů a dostává se do čela letošních top knih. Nejen pro to, co jsem již zmínila, ale i s přihlédnutím na fakt, že tento thriller napsala žena.
Říká se, že ženy umí být velice kruté.

eknihu si můžete zakoupit na http://www.palmknihy.cz/ptacnik**l

Jitulisko.blogspot.cz