Naděje umírá poslední

recenze

Saeculum (2014) 4 z 5 / jakear
Saeculum

Mladého studenta medicíny Bastiana přesvědčí jeho přítelkyně, aby jel s jejími kamarády na pětidenní tábor, při kterém si budou hrát na hrdiny 14. století a budou se snažit oprostit od všech současných vymožeností a módních trendů. Netuší, že budou společně čelit nebezpečím, která snad souvisejí se starou kletbou…

Bastian je typický šprt. Pokud zrovna není na vysokoškolské přednášce, má nos zabořený v knihách. Jeho otec je jeden z nejslavnějších evropských lékařů, ale podle Bastiana je to amorální člověk. Po vystudování by chtěl být přesný opak otce – chtěl by pomáhat skutečně potřebným a nedělat jen drahé soukromé operace pro slávu.

Iris se rozhodla jet na larp, protože si v krajině odlehlé od civilizace připadá v bezpečí. Už půl roku prchá před svým bývalým přítelem, od kterého utekla, protože ji psychicky týral. Má dojem, že ji neustále sleduje, dokonce jeho ohnivě zrzavou kštici občas vidí na pěších zónách, kde se snaží vydělat nějaký peníz hrou na harfu.

Po dobré zkušenosti s Erebosem jsem neváhal a po další knize autorky jsem sáhl s chutí. Oba romány se mohou pyšnit značné odlišnosti od jiných teenagerovských knih – mají hutnou atmosféru thrilleru pro dospělé a zápletky jsou výborně propracované. Jako velký fanoušek Stephena Kinga jsem na nějaké to mrazení z knihy zvyklý. Poznanski se může (co se týče navození atmosféry) klidně srovnat s mistrem, protože noční scény z hlubokého lesa byly vskutku děsivé! Podléhal jsem strachu a celou noc jsem se snažil ukrýt nohy pod pokrývkou!

Stejně tak se můžu rovnou přiznat, že odložit knihu před druhou hodinou noční pro mě bylo neskutečně složité. Příběh byl velmi napínavý a styl autorky je čtivý. A přitom nepoužívá žádné vykostěné krátké věty, ale bujné větné celky, které je radost číst.

Každopádně je v knize několik nelogičností, které bych snad mohl milosrdně přejít vzhledem k cílové skupině, ale v této recenzi jsem si nemohl odpustit je nezmínit. To, že se banda mladých rozhodne pátrat po svých zmizelých kamarádech na vlastní pěst namísto racionálnějšího návratu do civilizace, bych ještě pochopil. Ale úplnou zaslepenost ke zcela zjevným faktům pochopit nelze. Takhle hloupí přece nejsou ani čtenáři, ani teenageři obecně, ne? NE?!

Zřejmé však je, že Saeculum potěší nejen mladé, ale i starší čtenáře. Poznanski si umí s jazykem pohrát a napětí jejím knihám rozhodně nechybí!