Na cestách s panem Klausem

recenze

Zápisky a postřehy z cest (2015) / ideal_alien
Zápisky a postřehy z cest

Autor: Václav Klaus
Vydání: Pevná vazba
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 160

V této knize nám bývalý prezident Václav Klaus odhaluje své postřehy a zápisky ze svých 20 cest za poslední 3 roky. Setkat se zde můžeme například s úvodní Sicílií, Laosem, USA, Čínou, Mexikem nebo Ruskem. Ex prezident však nezapomněl skrz naskrz procestovat Evropu.

Jelikož jsem cestovatelský nadšenec, tak mě už podle názvu kniha zaujala. Moc ráda si pročítám všelijaké cestopisy. Zápisky a postřehy z cest je kniha, které je z části cestopisem. Obsahuje spoustu fotografií míst, o která bych se obyčejně nezajímala.

Při pročítání jednotlivých zápisků jsem autora obdivovala, jak dokáže v každou situaci použít správné slovní spojení. Žádné zdlouhavé texty o ničem, naopak zápisky jsou psány velmi stručně a výstižně. Zároveň si také autora cením, že si vždy stojí za svým názorem, je neústupný. Velmi často také pronáší komentáře k Evropské unii.

Václav Klaus se častokrát účastnil několika konferencí, kde působil jako řečník. Několikrát jsem se až divila, jak moc je ve světě pan Klaus známý a vážený. Byl vyznamenán i mnoho cenami, která mu byla v zahraničí udělena. Velmi často poukazuje na svoji nespokojenost s českou politikou a českým myšlením.

Já osobně se o politiku až tak nezajímám, ale tato kniha je psána velmi čtivě a autorovy komentáře ohledně politiky byly vždy na místě a vhod. Tudíž jsem z politické stránky neměla žádný problém.

Většina fotografií byla pořízena na místních konferencích, či seminářích. Zpravidla se na nich objevuje sám autor, což je podle mě normální. Některé fotografie dokonce fotil sám pan Klaus, což musím opravdu ocenit, nýbrž fotografie v knize jsou velmi dobré kvality.

Myslím, že kniha zaujme starší čtenáře a ty, co vyhledávají neovlivněné názory na politické situace. Václav Klaus nám zde totiž odhalil své myšlenky a informace, které by člověk jinde neměl šanci se dozvědět.