Modrá krev

recenze

Modrá krev: Po stopách českých šlechtických rodů (2023) 5 z 5 / _čtenářka_
Modrá krev: Po stopách českých šlechtických rodů

dnes jsem dočetla knihu Modrá krev. Modrá krev vyšla jako rozšíření k první řadě stejnojmenného cyklu České televize a pomáhá nám si udělat pořádek v rodokmenech osmi českých šlechtických rodů. jak cyklus, tak knížka mě nadchly! jak díky skvěle zpracovaným dokumentům, tak díky čtivě psanému textu jsem si skvěle rozšířila znalosti

Modrá krev je rozdělena do osmi kapitol, každá věnovaná jednomu rodu. v každé kapitole najdeme rodokmen, tedy jeho zkrácenou verzi, tyto rodokmeny jsou tak obsáhlé, že by vydaly na samostatnou knížku. dále významné předky, hrady a zámky, případně památky patřící rodům jak v minulosti tak i v současnosti, a nakonec mou nejoblíbenější část: představení určitých členů rodu. a nakonec krátké otázky na tyto členy: jaká byla jejich výchova, jaká je typická vlastnost jejich rodu a zda mají modrou krev. to je vždycky zábava, ani jeden človíček v této knížce neodpověděl nudně, všichni byli velmi originální.

při čtení jsem si uvědomila, že šlechtické vlastnosti člověk nezíská s titulem, ale se svou povahou, svým přístupem k životu, ochotou pomáhat druhým, svou trpělivostí a odvahou dalo by se pokračovat daleko. přesně takhle se chovají zástupci uvedených rodů. i přesto, že tituly už byly zrušeny, stále se starají o svá dědictví a hrdě reprezentují svá rodová jména. třeba hrabě Kinský prosil svou dceru Barboru když se vdávala a chtěla si změnit příjmení: ,,a nemohla by tam ta Kinská být alespoň trochu..?
na aristokraty bylo v době komunismu vrháno špatné světlo, komunisté lidem vštěpovali jak je aristokraté okrádají a žijí z toho. proto byl pro všechny rodiny zlomový rok 1948, kdy byly vyhnány ze své rodné země. někteří to nesli obzvlášť těžce, například v rámci ztráty víry na návrat domů přestali se svými dětmi mluvit česky. někteří naopak mluvili co nejvíce aby ,nasrali komunisty. zároveň je pozoruhodné, jak inteligentní jednotliví aristokraté jsou, protože za komunistů se často dostávali na listy ,třídních nepřátel', takže náctiletým hrabatům bylo zakázáno studovat to, co opravdu chtěli, bylo-li jim povoleno vůbec něco. po návratu do Čech se ti více šťastní dostali zpět ke svým majetkům a jali se je opravit. stojí to nejen finance, ale i energii a častokrát už mají ,těch starých baráků dost, napříč rody platí, že jsou hlavně ,romantičtí blbci.
všichni příslušníci jednotlivých rodů, kterých se zeptáte vám řeknou, že jsou na své kořeny pyšní. ani vám to vlastně nemusí říkat, poznáte to z jejich chování a úcty. knížku doporučuji pro všechny fanoušky historického cyklu na ČT, i těm, kteří jej neviděli, ale historie je jejich koníčkem.

hodnocení: 1***

fotografii k této knize i náhled do ní naleznete na instagramovém profilu _ctenarka_ spolu s dalšími rezencemi

Modrá krev: Po stopách českých šlechtických rodů Modrá krev: Po stopách českých šlechtických rodů Alena Činčerová

Unikátní cyklus České televize Modrá krev nyní v přehledném knižním zpracování! Nahlédněte do pohnutých osudů české aristokracie a poznejte sídla, která bývala jejich domovem. Potomci osmi známých šlechtických rodů, jejichž kořen... více