Modlitba za mlčení

recenze

Modlitba za mlčení (2015) 4 z 5 / MMacicekk
Modlitba za mlčení

V městečku Painters Mill v Ohiu tvoří zhruba třetinu obyvatel amišové, kteří jsou typičtí tím, že vyznávají prostý a mírumilovný životní styl bez vymožeností civilizace. Když se na farmě amišské rodiny Plankových najde sedm mrtvých těl, vyvolá to u místních velký šok. Někdo zavraždil celou rodinu včetně dětí. Případu se ujímá náčelnice místní policie Kate Burkholderová...

Modlitba za mlčení je druhým dílem ze série s náčelnicí policie Kate Burkholderovou odehrávající se v městečku Painters Mill v Ohiu. Této knize předchází Slib mlčení, který jsem nedávno četla a také recenzovala.

Linda Castillo pochází z amerického Ohia. Zdejší prostředí se stalo základem pro děj jejích thrillerů. Již od útlého dětství se chtěla stát spisovatelkou a ve třinácti letech napsala svou první knihu. Je autorkou bezmála třiceti titulů a držitelkou mnoha literárních cen. Knihy s Kate Burkholderovou jsou čtenáři hodnoceny velmi kladně a zajímavostí je především to, že se v těchto knihách zaměřila na jednu z nejkonzervativnějších křesťanských skupin - amiše, kteří praktikují jednoduchý způsob života v souladu s přírodou, půdou a členy své komunity.

Kate Burkholderová má za sebou úspěšné vyřešení případu Jatečního vraha a sotva uplyne pár měsíců, musí řešit případ nový a o mnoho děsivější. Na nedaleké farmě je nalezeno sedm zavražděných těl jedné amišské rodiny, která se do městečka nedávno přistěhovala. Kate si bere případ velmi osobně, neboť i ona kdysi zažila cosi ošklivého, s čímž se doposud nevyrovnala. Stanoví si jasný cíl, dopadnout vraha stůj co stůj.

Autorka se i v této knize drží stejného scénáře jako v předchozím díle, a sice, že nejprve jsou nalezeny oběti, provedena pitva a poté policisté začnou shromažďovat důkazy, prověřovat podezřelé osoby a hledat motiv. A ono to funguje. Vraždy jsou opět velmi brutální, s detailními popisy, ale tento případ je o to horší, že mezi oběťmi jsou i děti. Kdo mohl chtít vyvraždit celou rodinu? Jaký měl k tomu důvod? Tak takovou otázku si klade nejen Kate Burkholderová, ale i samotný čtenář.

I v této knize se dozvíte pár dalších zajímavých střípků týkající se amišské komunity, jejich způsobu života a zvyků. Hlavní hrdinka, náčelnice Kate Burkholderová je celkem sympatická mladá žena, i když pár drobností, co mi na ní vadí, se najde. Zaprvé může být ráda, že má víc štěstí než rozumu, když se po hlavě vrhá do tolika nebezpečných situací - a sama. Druhá věc se týká jejího pití - alkohol nikdy nic nevyřešil, spíše vždycky situaci ještě zhoršil a její alkoholové dýchánky spolu s milencem/parťákem mi občas lezly krkem. Chápu, že oba mají celkem bolestnou minulost, což v tomto žánru není navíc nic originálního, ale už by se mohli posunout kousek dál.

Stejně jako v předchozím Slibu mlčení, i v této knize pomáhá Kate s případem John Tomasetti, který pracuje v Úřadu pro kriminální vyšetřování v Columbusu. Tomasetti má různé styky a dokáže popohnat různá stádia vyšetřování. Dalšími postavami jsou především policisté - Chuck "Skid" Skidmore, Glock, T.J., policista ve výslužbě Gurčák, Mona a další.

Děj je střídavě vyprávěn v ich formě (Kate Burkholderová) a v er formě (Tomasetti a ostatní postavy). Přijde mi to celkem nezvyklé, ale autorka to právě tou střídavou formou dobře vyřešila. Když je totiž příběh vyprávěn jen z jednoho pohledu, nemá autor tolik dějových možností.

I v tomto díle není o napětí nouze, ale když porovnám Modlitbu za mlčení se Slibem mlčení, první díl Slib mlčení se mi líbil malinko více. Nejspíš to bude tím, že nebyl ještě tolik okoukaný, protože autorka se drží stejného scénáře, navíc v Modlitbě za mlčení není ani tak překvapivé odhalení pachatele, jako v prvním díle. V tomto díle je jasně vymezen okruh možných pachatelů, a proto není vůbec složité tipnout si toho správného.

Autorka píše velmi čtivě, každou stránku hltáte a pokud vám nevadí trochu brutálnější scény a popisy, knihu si maximálně užijete. Já jsem už teď zvědavá, co přinesou Střípky ticha, která mám nachystané v pořadí.

Pokud máte rádi napětí, láká vás prostředí amišské komunity a preferujete poctivou detektivní práci, je tato kniha pro vás jako dělaná.


Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

V městečku Painters Mill v Ohiu tvoří třetinu obyvatel amišové, pro něž je typický prostý a mírumilovný životní styl bez vymožeností civilizace. Oto větší šok vyvolá, když se na farmě amišské rodiny Plankových najde sedm mrtvých t... více


Komentáře (0)

Přidat komentář