Milý Johne

recenze

Milý Johne (2010) 5 z 5 / Hell_Rihova
Milý Johne

Příběh vyprávěný mladým chlapcem jménem John, který prožil dětství bez matky, otec se zajímá jen o staré mince, které sbírá. John si myslí, že ho otec nemá rád, že ho nikdy pořádně neobejme, neřekne mu sám od sebe vlídné slovo, sám na něj skoro nepromluví. John hrozně zvlčí, zhorší se mu prospěch ve škole, jeho život přestane mít jakýkoliv řád. Proto se rozhodne vstoupit do armády.
V armádě stráví několik let a pak se na týden vrátí domů, za otcem. Jejich vztah se o nic moc nezmění. jeho otec mi sice každý měsíc psal dopis, ale při příjezdu mu neřekl „jsem ráda, že jsi doma a v pořádku“. John tráví dny surfováním a procházením se po svém rodném městě. Ovšem jednoho dne na pláži potká dívku, které z vody zachrání tašku. Jmenuje se Savannah. Tráví spolu krásné chvíle, až nakonec spolu stráví celý týden. Stane se to, po čem John vůbec netoužil. zamiloval se. Týden uteče jako voda a John musí zpátky do Německa na základnu. Na další rok. Loučení je těžké a bolestné, ale slíbí si že to zvládnou. Savannah mu dá slib. Jestliže se vrátíš, provdám se za tebe.
Rok je strašně dlouhý, pro Johna je každý den dlouhý jako týden. A to ještě netuší, jak těžké je to pro Savannah. Po roce se opět vrátí domů, strašně se těší až uvidí svou lásku, až pozdraví svého otce. Ale jako by se něco změnilo. Se Savannah přicházejí první hádky, něco jako by bylo jinak. Ale co je čtrnáct dní dovolenky oproti roku v armádě? Když se John vrátí zpátky, je pevně rozhodnutý, že z armády odejde, aby byl s ní. Aby se Savannah strávil zbytek života. Se svou životní láskou. Jenže přišel den, který si bude pamatovat každý z nás. 11. září 2001. Po všech událostech se John rozhodne upsat se armádě na další dva roky. Savannah jeho rozhodnutí chápe, je na něj hrdá. Ovšem při třetí dovolence nastane velký zlom. Jeho otec dostane infarkt. John s ním tráví co nejvíc času, ale čas,který tráví s otcem nemůže trávit se Savannah. Když je John opět ve válce, jeho dopisy od Savannah jsou čím dál méně častější. Jsou strohé, nejsou nabité vášní a emocemi. Až jednou přijde dopis, na který John nikdy nezapomene. Ztratil svou jedinou, pravou a životní lásku. Ale na měsíc v úplňku kouká pokaždé.
Kniha se mi líbila. Nějak nedokážu vyjádřit slovy jak moc mě zasáhla. Brečela jsem posledních několik stran. Pořád jsem nějak doufala, že osud bude Savannah a Johnovi přát a oni k sobě najdou cestu zpět a budou spolu šťastně žít. Bohužel, osud s nimi naložil jinak. Každý si žije svůj život. Možná je pro ně lepší že jsou odloučeni, protože pokušení je příliš velké. Johnova láska nikdy nevyprchala. To je pro mě neuvěřitelné, že někdo dokáže milovat i přesto, že jeho láska je provdaná za někoho jiného. Tomu se říká opravdová láska. Líbil se mi i námět války, jak se prolínají svět války a obyčejný „bezstarostný“ svět. Je zde vidět, jak válka dokáže zničit hned několik vztahů. Knihu doporučuji všem romantickým duším, i když to nekončí zrovna happyendem. Na začátku knihy se dozvíte jak to dopadne, ale i tak vás o neodradí do toho abyste četli dál.

Hell_Rihova
09.07.2017

Veeria - děkuji, moc si toho vážím. :-)

Veeria
07.07.2017