Máte chvilku čas na povídání o Ježíšovi?

recenze

Zavraždění Ježíše (2015) 5 z 5 / Babouš
Zavraždění Ježíše

Znáte to. Zastaví vás slušně oblečení mladí muži s otázkou: "Máte chvilku čas na povídání o Ježíšovi?" A vy řeknete, že ne.

Možná si myslíte, že Ježíšův příběh znáte. Smutnou skutečností ale je, že jeho příběh dnes nemůže stoprocentně znát nikdo. V průběhu dvou tisíc let od jeho ukřižování si k faktům někteří něco přidávali, jiná fakta zase upadala v zapomnění. Je tady ale kniha, která příběh Ježíše Nazaretského představuje bez příkras a bez zaujetí. Ideální čtení teď po Velikonocích, aby si člověk uvědomil, co jsme to vlastně slavili.

Literaturu faktu příliš často nečtu. Nejspíš mi ji poněkud znechutila škola. Ale když už mě nějaká zaujme, pečlivě si vybírám, zkoumám všechna pro a proti, abych za své peníze dostal nejvyšší možnou kvalitu. Mám to potěšení oznámit, že kniha Zavraždění Ježíše od Billa O’Reillyho a Martina Dugarda, amerických historiků, všechny mé požadavky splnila.

Je to asi nejlepší faktografická kniha o Ježíšově životě, kterou můžete v knihkupectvích sehnat. Autoři popisují dobové zvyklosti, tradice a podařilo se jim získat záznamy o Ježíšově působení z několika různých zdrojů.

Všechno je navíc zasazeno do souvislostí, popsána je nejen příčina, ale také následek. Kniha se proto zabývá nejen Ježíšovým životem, ale také dekádami předtím, než se vůbec narodil, stejně jako desetiletími po zmizení jeho těla. První část se přímo jmenuje „Svět v době Ježíšově“ a autoři v ní popisují kulturní a politickou situaci Římské říše i provincie jménem Judea.

Dozvěděl jsem se například, jaké dřevo bylo použito na Ježíšův kříž a proč. Nebo jakou měla s Ježíšovým ukřižováním spojitost vražda Julia Caesara. Odpovědi vás možná překvapí!

Zavraždění Ježíše je čtivá, lehce napsaná kniha, která přináší nové poznatky a zajímavosti snad na každé stránce. Navíc je doplněna o ilustrace a nákresy, které přibližují život nejslavnějšího muže v dějinách.

Nejlepší mi na knize přišlo, že je psaná v přítomném čase a objevuje se v ní přímá řeč, takže si připadáte, jako když skutečně putujete s Ježíšem od jedné rybářské vesnice k druhé a sledujete reakce svědků.

Díky tomu čtenář vidí Ježíše jako muže z masa a kostí, který – ať už věříte v jeho božství nebo nikoliv – chodil po stejné Zemi jako my. Úžasné. Až z toho běhá mráz po zádech…

Kristianvavra
20.01.2019

Mohu jen potvrdit, kniha mě vtáhla do děje a k mé povaze nejblíže popisuje,, vysvětluje"dějiny té doby. Mohu jen doporučit.

Marika Vanova
27.04.2015

Díky, ještě jsem o ní neslyšela, ale ráda bych si v ní početla.