Marco

recenze

Marco (2014) / jakear
Marco
Nejhůře se má chytré dítě, které je obklopeno hloupou rodinou. Marco touží po vzdělání, miluje knihy a je zvídavý. Jenže se narodil do cikánské rodiny, jeho strýc Zola vede rodinu jako zločinecký gang, kde děti vykonávají veškerou práci - žebrají na ulicích a okrádají lidi.

Ale Marco už není malý chlapec a má vlastní názory, nehodlá odkývat vše, co se mu snaží vtlouct do hlavy Zola. Jednoho večera se s ním pohádá a následně uteče z domova. Několik měsíců se mu úspěšně daří se schovávat, vydělává si peníze poctivou prací a zázemí mu poskytne postarší pár gayů. Bohužel ho jednou zahlédne jeden z bratranců a tím začíná hon. Hon, kvůli kterému do Dánska přijedou Vychodoevropané a Afričané, aby Marca dopadli.

Marco se ve všech směrech od svých předchůdců liší. Příběh sledujeme jak z pohledu Marca, tak i vyšetřovatelů z Oddělení Q. V pátém díle se dávají osudy oblíbených postav konečně do pohybu. Čtenář se dozví informace o Asadově minulosti, nováček Gordon se pokouší sbalit nedostupnou Rose a ochrnutý Hardy začíná dělat pokroky. Carlův vztah s psycholožkou Monou se také vybarvuje.

Příběh patnáctiletého chlapce, samorosta je překvapivě citlivý. Autor opět dává průchod svým politickým názorům a zřejmě si uvědomuje, že osobitý humor čtenáři doslova žerou, takže vtípků a úsměvných situací je čím dál tím víc.

Kriminální série si i v pátém díle udržuje svou kvalitu a originalitu. Nemohu jinak než doporučit. Navíc náročný knihomol nebude zklamán, Adler-Olsen je mistr slova.

Komentáře (0)

kniha Marco recenze