Mapa Anny

recenze

Mapa Anny (2014) 4 z 5 / Morsie
Mapa Anny

Inu, pokračuju dál ve své krasojízdě oproštěné od knih plných mrtvol, střev a krve. A tentokrát teda jedu na vážně hodně těžkém kalibru.

Totiž rozhodla jsem se dát se na literaturu pro náročné. No dobře, nerozhodla, ale okolnosti mě k tomu zkrátka přiměly a mně se na nočním stolku ocitla Mapa Anny – kniha zcela vymykající se mému běžnému žánru.

Tedy abych to uvedla na pravou míru, já mám ráda knihy, kde se zkoumá nesmrtelnost brouka, jenže těch opravdu dobrých je opravdu málo. A ještě míň pak povídkových sbírek – bože, taková kombinace se mi snad ještě nikdy nedostala do rukou. Až Teď.

Na jednu stranu jsem byla děsně zvědavá a na tu druhou jsem se bála, že to bude ztráta času. To, co mě dokázalo přimět k činu – tedy začíst se – byl až fakt, že autor je držitelem Magnesie Litery. A já, jakožto budoucí úspěšná spisovatelka (humor, ale stejně to beru vážně), bych se přece jen měla seznámit se svou konkurencí!
A tak jsem se jala mapovat Mapu Anny.

No, hned z kraje vám můžu říct, že to není žádná sranda. Psát recenzi na sbírku deseti krátkých povídek, kde se dohromady vlastně nic nestane, není ten nejsnadnější úkol.

Nicméně já se rozhodla s tím poprat! Těch deset krátkých povídek dohromady tvoří jeden celek. A i když by bylo nasnadě, že je knížka o Anně, tak je to spíš víc o životech lidí, kteří nějakým způsobem vstoupili do toho Annina. Povídky se prolínají, postavy se mezi sebou znají – jednoduše se vám před očima odkrývá obraz života jedné docela obyčejné party lidí.

Správně, tohle je knížka, kde nenajdete nepředvídatelnou zápletku a napínavý děj. Tady jde spíš o vnitřní život a vývoj postav, které zažívají svoje soukromé osudy. Je to knížka, kde je každý na chvíli středobodem vesmíru a jeho malý nudný život je tím nejvíce strhujícím příběhem, jaký se kdy udál.

Inu, už to tak je a náš obyčejný život je to nejnapínavější drama, které kdy zažijeme.

Je to vážně čtení pro fajnšmekry, žádná oddechovka, nic, co byste rychle vypustili z hlavy. Mapa Anny vás donutí přemýšlet nad životem – hlavně nad tím svým – a přiměje vás ohlédnout se za svými vztahy. A přestože je tahle kniha věnovaná hlavně těm romantickým vztahům, tak když si dáte dobrý pozor, dojde vám, že jde o vztahy obecně.

A když se to tak vezme, tak o co jiného než o vztahy, v našem životě jde?

Autor si zvolil věčné téma; ony vztahy – které je ale právě proto tak ošemetné – a se kterým se pak pustil do vod náročné literatury. Řeknu vám, má odvahu, protože tady by se dalo nasekat takových chyb! No, on místo chyb své těžké knize přidal jistou lehkost, přidal humor a nezapomněl ani na krásy našeho jazyka.

Nebylo to jednoduché, ale jsem ráda, že jsem se touhle cestou vydala. Mám nové zkušenosti, i rozšířené obzory a mám pocit, že byla by škoda, kdyby se to týkalo jen mě.

Protože nakonec Mapa Anny je do určité míry mapa nás všech.