Malá kniha pro tlusťochy

recenze

Malá kniha štíhlosti (2014) 4 z 5 / Morsie
Malá kniha štíhlosti

Tedy, sama sobě se divím, že se s vámi chci podělit o své nanejvýš důležité dojmy z knížky, která se tak moc minula mým běžným žánrem. Ale to možná bude právě to.

Totiž, abych to uvedla na pravou míru, mé míry nejsou zrovna takové, jak bych si představovala. A zrovna v létě to pociťuju víc, než obvykle. Nedávno mi do schránky přišel katalog nejmenované oděvní společnosti s novou kolekcí plavek na letošní sezónu. Super, nové plavky potřebuju jako sůl. Ovšem když jsem uviděla ty titěrné kousky látky, trochu se mi sevřelo hrdlo. To si přece nemůžu vzít na ten svůj zadek velikosti poplužního dvoru!

A tak se stalo, že jsem se splínem a nemalou porcí zmrzliny usedla k počítači a začala vyhledávat. Nejdřív jsem hledala plavky dospěláckých rozměrů, ale když jsem po pár hodinách zjistila, že je to marný boj, změnila jsem strategii. Zadala jsem proto jednoduché heslo hubnutí. Jenže rázem jsem se ocitla v záplavě odkazů na nepřeberné množství ženských portálů a já nevím, čeho všeho.

Ano, i to nikam nevedlo a tak jsem nakonec zvedla ten svůj poplužní dvůr a vydala se do svého chrámu útěchy – myslím knihkupectví, ne cukrárnu! Dlouho jsem se probírala knížkami o všemožných dietách a doufala, že narazím na tu, která mi pomůže v mé akci sundej boky do plavek!

Vypadalo to beznadějně až do chvíle, kdy jsem uviděla tu malou, červenou knížku. Hezká obálka, žádná bichle plná grafů, tabulek a názorných ilustrací, jenom spíš taková kapesní příručka. Malá kniha štíhlosti mi byla na první pohled sympatická.

No, nebudu to dál protahovat, protože koho asi tak moc zajímají moje dietářské útrapy. Prostě tahle knížečka vydá za deset dvakrát tak velkých a dvakrát tak drahých.

Především tedy co mě těší nejvíc, je fakt, že se nejedná o žádnou pofidérní dietu ani o návody jak se správně stát anorektičkou. Není to ani přechytralá kniha plná nezáživných a těžko srozumitelných informací, která se svou obsáhlostí může rovnat Sáze rodu Forsytů. Zkrátka je to stručná příručka o tom, jak se vymanit ze zaběhnutého koloběhu a začít žít zdravě.

Autorka je osobní trenérka a koučka v oblasti hubnutí a zdravého životního stylu. Nesytí vás nesmysly, jen vám pomáhá uskutečnit to, co sami dobře víte, že byste měli, ale nějak vám to jednoduše nejde. Podle autorky tkví všechno v plánování a v předvídání překážek.
Když si totiž rozvrhnete, co a jak budete jíst a dělat, nestane se pak, že vás přepadne dvojitá čína nebo hůř, mekáč.

A díky tomu je pak snazší vypořádat se i s typickými klišé zabijáky štíhlých postav jako jsou narozeniny, všemožné svátky včetně Vánoc, společenský život, hektická doba, ale i vlastní obavy a stres. Protože nakonec to co nám stojí v cestě, není ani tak jídlo, jako my sami.

No, tedy asi tak. Malá kniha štíhlosti mě fakt nadchla, podle ní totiž stačí dodržovat deset docela jednoduchých kroků a vysněná postava je nadosah. Snadno se to řekne, ale víte co? Já tomu fakt věřím a jdu do toho.

Doufám, že mi ten entuziazmus vydrží dýl, jak měsíc!