Líbáš jako ďábel

recenze

Líbáš jako ďábel (2011) 4 z 5 / Safienka
Líbáš jako ďábel

Pokračování úspěšného díla Líbáš jako bůh je tu. Knihu držím v ruce a nevím, jestli se mám těšit a nebo se bát. Druhé díly zpravidla nebývají tak dobré a povedené jako ty první. Zkouším v sobě vyprovokovat chuť pustit se do prvních stran a nechat na sebe působit příběh.
Marie Poledňáková, scénáristka a režisérka, je autorkou pár známých příběhů, které s námi žijí už nějakou tu dobu a vždy se k nim rádi vracíme. Nebo teda já určitě. Mám je v záloze na tu dobu, až budu potřebovat rozveselit nebo si jen příjemně odpočinout. Film Líbáš jako bůh jsem viděla hned několikrát. Zřetelně se mi vybavují postavy a děj. Hlavně nejvíce Eva Holubová s její hláškou: „Na to ti sere bílej tesák“. Určitě i Vy, kdo film znáte, jste ji již někdy převedli do své praxe.
Volné pokračování nás zavádí zpět k životu Heleny, Františka, Karla a Bohuny. Už od prvního řádku je příběh nasycen humornými dialogy, které Vás nenechají na pochybách o tom, že se skvěle pobavíte. Vybraní herci se na role hodí tak, že mi nedělalo problém je přenést do knihy a vše si živě představovat. O to víc, jsem se bavila.
V knize můžete nalézt několik stran věnovaných fotografiím z natáčení. Bohužel nejsou řazeny posloupně, takže je v nich maličko chaos. Není to až taková věc, která by vadila, neboť jste v tu chvíli natolik pohlceni do děje, že je zběžně prolistujete, hádáte která patří k jaké části a po přečtení celého příběhu se k nim rádi vracíte a celé si to připomínáte.
Ač se jedná o humornou knihu, překvapilo mě, že se v ní objevily akční části, které daly příběhu ten správný nádech dobrodružna.
Každá postava je originální, protkaná všedními vlastnostmi, které má snad každý z nás. Helena s Františkem se konečně nemusí schovávat a užívají si lásku naplno. Až do té doby, než zjistí, že se jim do vztahu vkrádá stereotyp. Snaží se ho zahnat. Nejvíce to trápí mužskou část dvojice. Ta se snaží před rozvětvenou rodinou Heleny, jejím exmanželem Karlem a svojí exmanželkou Bohunou utéct do Maroka. Jak je to i v životě, tak před problémy se utéct nedá. Najdou si Vás, ani nevíte jak. Po překonání prvních nesnází v Maroku se Helena s Františkem potýkají s existenčním problémem. Snaží se to zvládnout s nadhledem, přesto hledají pomoc u svých ex. A to by nebyli oni, kdyby to nepojali po svém. Život všech se najednou ocitá v nečekaných situacích, které je dostávají až na ty místa, která nacházejí pouze v ostřílených detektivkách. Nečekaný zvrat dodá příběhu jistou dávku exotičnosti a nenechá Vás chvíli v klidu.
Vedle těchto příběhů se odvíjí ještě jeden, a to příběh Helenčiny sestry Kristýny. Ta, jako matka tří dětí, hledá partnera. Bohužel to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Přesto se i Kristýna dočká svého štěstí.
Tak, jak jsem se knihy bála, tak jsem byla nadšená. Příjemně jsem si u ní odpočinula, pobavila jsem se a nechala se autorkou unést do jiného světa. Do světa, který můžete navštívit kdykoliv se Vám zachce, mít ho doma na poličce a v době, kdy potřebujete rozveselit, se k němu zase vrátit.
Pokud se Vám líbilo dílo Líbáš jako bůh, určitě si přečtěte jeho pokračování Líbáš jako ďábel. Alespoň pro to, aby jste zjistili, kdo líbá jako ďábel