Kukačka

recenze

Kukačka (2014) 4 z 5 / Morsie
Kukačka

V téhle chvíli je celkem překukačkováno. Kam se podíváte, všude jen Volání kukačky – kuku. Bez urážky, Rowlingová mě teď tolik nebere, tentokrát jsem zůstala víc při zemi – obrazně řečeno. Mě teď spíš zajímá Kukačka Karoliny Limrové, kterou jsem dostala darem. Nijak extra odvázaná jsem z toho nebyla, ale jednou to byl dárek a já nejsem z těch, co by chtěli urazit. Proto jsem jednoho odpoledne Kukačku otevřela a začetla se. A hle, nestačila jsem se divit. Nejen že jsem se nenudila, naopak docela rychle jsem se s knížkou sžila.

Hlavní hrdinkou je teprve sedmnáctiletá Marie. Dělá šatnářku – tedy pro dnešní večer, dokud si nenacpe kapsy vším, co najde v těch cizích. Je to zlodějka. Ale kdo by ji vinil, její život zrovna nebyl a není procházka růžovým sadem. Když už se zdá, že se dost napakovala a že by mohla zmizet, chytí ji Helen Kingová – velké zvíře, co se týká benzínek. Ta místo aby zavolala policii, dá Marii zvláštní nabídku; buď ji opravdu nechají zadržet policí a Marie se vrátí do jí dobře známé cely, nebo podstoupí pár plastik a bude se vydávat za Heleninu umírající dceru Pamelu. Marie neví co si mysle, ale podle Heleniných slov by z toho nemusela vyjít vůbec špatně – aspoň by pomohla svojí matce.

Nakonec tedy souhlasí se všemi ne vždy snadnými body dohody a stává se Pamelou. Najednou se ocitá v docela jiné lize. Jí neznámá jídla, spí v nejpohodlnější posteli, učí se vybraným způsobům i mluvě. Užívá si život v luxusu, přesto se pořád nedokáže zbavit pocitu, že lidé, mezi které se dostala, jsou jen chladní a bezcitní intrikáni. Najednou si uvědomuje, že všechen ten přepych se na svých majitelích ošklivě podepsal. Ostatně co je to za matku, když dá přednost majetku před vlastní umírající dcerou?

Helen chce řetězec benzínek prodat. V tom by jí měl právě pomoci svazek Pamely/Marie a Aarona Collinse, mladého, úspěšného pracháče. Pro Marii je docela zvláštní, z ničeho nic hrát něčí partnerku. No pro Aarona je to možná ještě divnější. Svou nastávající si pamatuje jako pěknou semetriku, ovšem teď je z ní celkem sympatická dívka. Nakonec si to vysvětlí tím, že prodělala vážnou chorobu – což změní každého. Je to vlastně příjemná změna.

Kdo by čekal rychlý a přímočarý happyend, ten je celkem vedle. Kukačka má dost stran na to, aby se to všechno ještě pěkně zvrtlo a zamotalo – tak snadné to být přece nemůže. Což je dobře, já mám ráda příběhy, kde se něco děje, kde není od začátku jasné, jak to všechno dopadne. A i když je to splynutí mezí Aaronem a Marií hmatatelné, nic to ještě neznamená.

Jak jsem čekala, že to nebude žádná sláva, nakonec z toho vyrostl příjemný, dobře vystavěný příběh, plný postav, ke kterým si rychle vytvoříte osobní pouto – jedny budete milovat, druhé byste nejraději zatloukli pěstmi do země. Určitě se najdou nějaké nedostatky, ale ty zase vyváží čtivý styl psaní a skvělý charakter Marie. Na to že je to české dílo, jsem opravdu mile překvapena a můžu jen vřele doporučit. Do kabelky se to vejde, takže se aspoň v tramvaji, vlaku nebo autobuse nebudete nudit.

Morsie
03.06.2014

Uričtě jo, na českou autorku je to moc bezvadá knížka :)

TerkaM
23.02.2014

Divím se, že jsem o této knize ještě neslyšela, ale dle tvé recenze vypadá velice zajímavě a já ji určitě někdy vyhledám :) a pro začátek si ji alespoň poznamenám :)