Knížka pro děti, co pobaví i dospělé

recenze

Ďáblík (2013) 4 z 5 / Morsie
Ďáblík

Když jsem dostala za úkol vybrat dárek pro svojí malou neteř, bylo mi hned jasné, že jí musím pořídit nějakou knihu. Jsem ten typ člověka, který v dětech rád podporuje zálibu v literatuře a v jejich světě fantazií.

Proto jsem se vydala do knihkupectví a po dlouhém pátrání v dětském oddělení, mi padl pohled na knížku s celkem milým názvem Ďáblík. Říkala jsem si, že to zní roztomile a knížku jsem prolistovala. Po přečtení pár prvních strany, jsem byla unešená tak, že jsem ji nakonec koupila.

Pak jsem si doma ale říkala, že bych si ji možná měla přečíst. Přece jen abych věděla, co své neteři dávám. Pustila jsem se tedy do čtení a knížku jsem z ruky nedala, než jsem ji dočetla. Je to asi opravdu zvláštní, ale ten příběh mě úplně vtáhnul a hrozně moc bavil. Buď mi měkne mozek, nebo je to spíš opravdu dobře napsané fantasy. Jsem si jistá, že tahle knížka nezaujme jenom děti, ale i mnohé rodiče.

Jediné, co mě potom trochu trápilo, bylo, že jsme si nebyla úplně jistá, jestli je to pro mou neteř zcela vhodné. Kdybych si představila, že to čtu jako dítě, už bych nejspíš nevylezla zpod peřiny. Nu což, usoudila jsem, že mojí ďábelské neteři se ti ďáblíci líbit budou. A vůbec jsem se nepletla, z knížky měla ohromnou radost. Nakonec na ni měla ve škole referát.

Každopádně příběh o třináctiletém Mattim je hodně nadprůměrný. Je inteligentní, poutavý, vtipný, není laciný ani naivní – zkrátka splňuje všechny atributy dobré a čtivé knížky pro děti. Dává prostor pro vlastní snění a představivost, učí děti rozlišovat a vnímat věci trochu jiným směrem. A pokud je některé dítě trochu víc přístupné těm věcem mimo nás, jako že děti většinou bývají, bude ve svém živlu. Možná se i začne pozorovat, jestli taky náhodou nemá nějaký speciální dar. Anebo bude v záchodě hledat svého nového kamaráda. Autor Mikael Niemi rozhodně ví, jak zaujmout dětského čtenáře.

Já sama můžu říct, že mě ten příběh hodně bavil, a že se za to vůbec nestydím – i když jsem dospělá a měla bych číst ty dospělé knihy. No co, já mám jednoduše ráda pěkné příběhy, ve kterých se nechám unášet fantazií. Harry Potter taky není jen pro děti.

Takže Ďáblíka určitě doporučuju pro všechny děti a pokud se za to nebudou stydět, tak i pro dospělé.