Kniha 1 a 2 - Na dně to teprve začíná

recenze

Děti plástve 2 (2014) / -Endy-
Kniha 1 a 2 - Na dně to teprve začíná
Nejen pro ty, kteří už mají za sebou Plástev jedu, nabízí Pecinovský volné pokračování klasické scifárny, v níž přemnožená lidská rasa žije ve vysokých šestiúhelníkových obytných buňkách a buduje společenství hierarchií podobná včelám.

Samotná plástev se sice táhne stovky a stovky metrů do výšky, byla však vybudována na základech starého světa, kterému se dnes říká dno. Vyvolení ani pracující kasta sem nechodí, ale život zde nezanikl. V temnotě, odpadcích a výkalech z horních sfér plástve přežívají teritoriální kmeny divokých lidí. Jsou zakrslí, negramotní, nenosí oblečení a věří, že voda slouží jen k pití. Zato vidí ve tmě a provází je ohromná houževnatost ve snaze přežít.
Z této „spodiny“ lidské existence pochází i Kastor. Jako dítě ze svého kmene uteče; nevidí totiž ve tmě, za což by mu hrozila kastrace. Dostane se do plástve, kde je mu za podivných okolností poskytnuta příležitost vzdělávat se a cvičit v boji. Zde se také dozví, že obyvatelé dna jsou trnem v oku místním autoritám. Pokud Kastor nezakročí, možná zemře nejen jeho rodina, ale i desetitisíce dalších lidí.

Dno plástve představuje protipól sféry vyvolených, která byla popsána v knize Plástev jedu. Lidé zde žijící se tomuto prostředí přizpůsobovali po generace; fyzicky i psychicky. Na přilepšenou však stále častěji parazitují na kradených produktech plástve a tím na sebe upozorňují. Brzy nastane čas na jejich vyhlazení.
Předtím ovšem bude čtenář vystaven mnohým časovým přískokům. První díl je zatížen zhruba desetiletým rozptylem, přičemž je třeba dávat pozor na to, která postava už jej překonala a která ještě ne. Naopak ve druhém díle je časová souslednost striktně dodržována na úkor pomalého tempa děje v rozmezí dnů.

Postav je v obou knihách mnoho a stále přibývají, jsou však účelně provázány a jejich rozmanitost vás nakonec bude bavit. Nechybí ani spisovatelův ultimátní záporák a dokonce objevíte i tematický (poněkud uměle navozený) oslí můstek, pomocí něhož si autor připravil nové pole působnosti pro čtvrtou knihu. Svět plástve je totiž obrovský a stále se v něm nacházejí neprobádaná zákoutí a nevyřešené problémy. Pecinovský svými „Dětmi“ ještě zdaleka nekončí.

Komentáře (0)

kniha Děti plástve 2 recenze