Kingův návod na to, jak správně psát

recenze

O psaní: Memoáry o řemesle (2005) 5 z 5 / Akinaz
O psaní: Memoáry o řemesle

Ať už jste se rozhodli stát se amatérským pisálkem, založit si blog, nebo útočit rovnou na post spisovatele roku, tahle kniha by vám rozhodně neměla utéct.
Troufám si říct, že je to jedna z nejužitečnějších a nejčtivějších knih s touto tématikou, jaká se mi kdy dostala do rukou.

Při čtení jsem měla pocit, jako by Stephen seděl se mnou u stolu v obýváku a předával rady jen mému uchu.

A kdo jiný by konec konců měl radit začínajícím spisovatelům, než branží zběhlý, neustále plodící, úspěšný Stephen King.

Kniha je rozdělena na dvě části.

V první části nazvané Curriculum Vitae nás Stephen seznamuje se svým životem od dětských let po dospělost. Provází nás prvními literárními krůčky od neúspěchů po vydání první knihy a mnohých dalších.

Seznamuje nás s vtipnými historkami z dětství, se svým bratrem i matkou,
s traumatickým zážitkem v podobě neustálého propichování ušních bubínků.
Jeho vyprávění je tak vřelé a naprosto otevřené, že máte pocit, že v té čekárně sedíte s ním.

Jeho důvěra ke čtenářům a oblíbenost mezi nimi mu dovolila svěřit se i se svými osobními úspěchy a krachy. Docela dlouhou pasáž věnuje své závislosti na alkoholu, která mu málem zničila manželství.

Číst o něm je jako nahlížet mu do duše.

V druhé části nazvané Skříňka s nářadím nás Stephen provází svým řemeslem. Poukazuje na nejčastější chyby a uděluje rady, jak se jim vyhnout. Podle něj má každý spisovatel svou skříňku s nářadím vybavenou několika šuplíky, které musí naplnit vlastními kvalitami. Do zásuvek zavřel nejen gramatiku, stylistiku, ale i rady jak psát správně a jak naopak v žádném případě nepsat.

Představuje nám svůj osobní návod na dobrou knihu, který jak tvrdí vlastně nemá, protože je emoční spisovatel a nechává své postavy žít vlastním životem.
Mezi jeho nejznámější publikace patří Zelená míle, Carrie- jeho první knižní úspěch, Cujo, To, Pod kupolí, Dlouhý pochod a mnoho dalších.

Stephen King je úžasný spisovatel s obrovským darem osobitosti a čtivosti, který se odráží i v této naučné knize.

Kniha potěší všechny, kteří se psaní věnují, nebo mají v plánu s tím začít a v neposlední řadě Kingovi fanoušky. Předkládá jim strasti i slasti svého života na bílém podnose. Jen si zobnout.

Přeji příjemné čtení a dobrou chuť.