Když tušíte den své smrti

recenze

Chyť mě (2013) 5 z 5 / Morsie
Chyť mě

Charlene Rosalind Carter Grantová podle nepatrných informací jaksi vytušila, že ji 21. ledna nejspíš někdo zabije. No, nepatrných informací – není zas tak obtížné, dát si dvě a dvě dohromady. Pakliže vám dva roky po sobě v tentýž den někdo zavraždí vaše dvě nejlepší kamarádky, co asi tak můžete čekat? Že na vás vrah zapomene? Že je to jen náhoda? Asi těžko…

Jackie a Randi, Charleniny kamarádky, byly zavražděné ve stejný den rok po sobě. Místo činu bylo naprosto a dokonale uklizené, chyběl tu sebemenší náznak boje, náznak vůbec toho, že tam někdo byl – natož pak aby vraždil. A totéž platilo i o tělech. Žádná známka násilí, jen čisté, upravené, ale uškrcené tělo. Zvrácenost.

Tahle vize Charlene pronásleduje celý poslední rok. Svízelná to situace. Nenechává ovšem nic náhodě, nechce se nechat zabít nějakým úchylným sériovým vrahem, kterého ta neschopná policie ještě nedopadla. To rozhodně ne. Proto i po vyčerpávající práci dispečerky tísňové linky tvrdě trénuje, učí se boxovat, střílet ze zbraní, tříbí si smysly, postřeh, přesnost – musí být na vše připravená. Chce být na vše připravená! Jenže dá se připravit na to, že si pro vás v určitý den přijde vrah? Charlene nechce být jen lovnou zvěří a proto věří a doufá, že ano.

Čas se ale nemilosrdně krátí a Charlene zbývají už jen čtyři dny. Co má dělat? Hlavně nesmí panikařit. Nakonec se rozhodne zajít na kriminální policii. Tam svůj velice neotřelý příběh povypráví detektivce D.D. Warrenové. V podstatě ji požádá, aby prošetřila její vraždu. Inu, D.D. je celkem překvapená, sice dělá na kriminalistice, ale ani tam se nestává tak často, že za vámi přijde oběť a chce vypátrat svého vraha. D.D. je však Charlenim příběhem natolik fascinovaná, že jí přislíbí pomoc.

A pak někdo v Bostonu začne vraždit pedofily. D.D. napadne, že je za tím vším možná právě Charlene. A kdo by se divil, že se mstí úchylným zrůdám? Její dětství bylo peklo. Narušená matka jí týrala, do jídla jí přisypávala rozdrcené sklo, ruce jí pálila žehličkou – pravá mateřská láska, to prospívá každé malé holčičce! Charlene naštěstí utekla ke své tetě do Nové Anglie, kde se také seznámila se svými, teď už mrtvými, nejlepšími kamarádkami. No, holt to holka neměla lehké – proč by si teda nevylévala své trauma na pedofilech?

Charlene už moc času nezbývá – nepříjemné vyhlídky se víc a víc stávají realitou. A vrah se víc a víc blíží – nikým nepozorován, nikým nepoznán. Mladá žena je ale odhodlaná! Celý byt má nastražený tak, aby v něm vrah chtě-nechtě musel zanechat nějaké stopy, nějaká vodítka, která by pomohla policii – až by byla Charlene mrtvá. Dost děsivá představa…

Chyť mě je neskutečně chytlavá detektivka s neotřelou, hrůzu nahánějící zápletkou, která si vás pěkně omotá kolem prstu. Budete číst jako zařezaní a nebudete vědět, jestli se máte dřív bát, nebo jen s napětím číst a být zvědaví, co bude dál. Jestli Charlene, přežije nebo ne, kdo je její vrah, kdo zabíjí Bostonské pedofily – moc nezodpovězených otázek – to prostě nedá člověku spát. A ještě víc vám nedá spát, když se vžijete do Charlenina osudu.