Když se pro knihu vraždí

recenze

Knihkupec (2014) 3 z 5 / Babouš
Knihkupec

Byli jste někdy v Paříži? Jestli ano, určitě jste zaregistrovali bukinisty – majitele takových těch stánků na nábřeží Seiny, v nichž najdete staré knížky, časopisy a pohlednice.

Takové miniaturní antikvariáty, dalo by se říct.

Bukinisté v knize Knihkupec hrají důležitou, avšak nezáviděníhodnou roli. Někdo je totiž vraždí.

Hugo Marsten, zaměstnanec americké ambasády v Paříži, se tomu snaží přijít na kloub poté, co drsně vypadající chlapík před jeho očima unese Maxe, bukinistu, s kterým se spřátelil a který mu prodal jednu velice vzácnou knihu. Unesli ho snad kvůli tomu výtisku? Nebo to má souvislost s činností drogových dealerů, kteří v Paříži bojují o území?

Hugo se se starým kamarádem Tomem a s půvabnou novinářkou Claudií pouští do pátrání. Ale netuší, že tím na sebe upozorní zákeřné nepřátele.

Snad jsem toho neprozradil moc. Zápletka je totiž napínavá a já bych vás nerad připravil o to potěšení tento thriller číst. Je to totiž skutečně dobře napsaná a propracovaná kniha, u které pořád musíte přemýšlet, kdo je tedy good guy, kdo je záporák a kdo tam je jen tak, aby čtenáře zmátl.

Z knihy přímo tryská atmosféra Paříže.

Loni na podzim jsem „město světel“ navštívil a spoustu míst jsem si tedy dovedl zařadit a živě představit před sebou. Autor podle mě musí mít Paříž dobře prozkoumanou, možná v ní žil, protože jinak si to nedovedu představit. Líbily si mi i drobné ukázky pařížského způsobu života – se všemi kavárnami, bagetami, jídlem, antikvariáty… Oh la la! Hned bych se tam zase vrátil.

Postavy jsou výborně napsané, při čtení jsem se Hugem, Claudií a Tomem sžil.

Celkově řečeno je to kvalitní thriller, na druhou stranu si nemyslím, že by to bylo něco víc než na pár příjemně strávených chvil, ale tyto knihy jsou potřeba, protože přinášejí radost, odpočinek a vzrušení do životů těm z nás, kdo o akční práci v Paříži zatím mohou jenom snít.

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Na březích řeky Seiny prodávají staré knihy – říká se jim bukinisté a patří mezi ně i Max. Toho však právě unesli, přímo před očima jeho přítele Huga Marstona, šéfa bezpečnosti na americkém velvyslanectví. Hugo zalarmuje policii, ... více