Kdo to buší na tie dvere?

recenze

Kdosi buší na dveře (2023) 3 z 5 / Kiwi92
Kdosi buší na dveře

KDOSI BUŠÍ NA DVEŘE - Håkan Nesser

Za poskytnutie knižky k recenzii sa chcem poďakovať nakladatelství Moba v rámci spoluprace.

Úprimne musím povedať, že som doteraz o autorovi nepočula, takže toto bola moja prvá kniha od neho, aj keď je to 9 diel série. Ide čítať každá samostatne, knižky na seba nadväzujú.

Myslela som si, že idem čítať detektívny román, ale kniha v sebe ukrýva 3 poviedky a to Obdiv, Pokání a Kdosi buší na dveře.

Poviedka Obdiv bola za mňa na jednej strane velice zaujímavá, ale naopak dosť znepokojivá. Anna Kowalská je uväznená v manželstve, ktoré ju nudí, až si jedného dňa nájde list od tajného ctiteľa, začne pátrať a vymýšľať, kto by to mohol byť, až nakoniec zmizne. Sledujeme ako sa to celé zamotáva a pomaly do seba všetko zapadá a čaká nás dosť prekvapivý záver, ktorý ma teda fakt prekvapil. Ale asi sa mi na celej povie kde páčil najviac.

Druhá poviedka Pokání je asi najlepšia za mňa. V poviedke sa vyskytujú On a Ona. On je starší pán, ktorý stratil v živote veľa a Ona mladé dievča, ktoré potrebuje pomôcť. Toto bolo jednoducho dokonalé. Fantasticky do detailu premyslený príbeh. Striedanie pohľadu On a Ona, ktoré nám pomaly odhaľujú celé pozadie príbehu. Je strašná škoda, že zrovna tento příběh nedostal v knižke väčší priestor, bol jednoducho dokonalý. Toľko detailov a to, ako sa nakoniec spojili v jedno. Jednoducho musím povedať, bravúrne napísané.

Posledná poviedka Kdosi buší na dveře bola za mňa taký lepší priemer, čo sa týka nápadu a spracovania. Život Judith Millerovej bol úplne obyčajný, až pokým jej raz v noci niekto nezaklopal na dvere a vtedy sa zmenilo úplne všetko. Tento príbeh by som prirovnala ku klasickému detektívnemu príbehu, ktorý si môžeme pozrieť v telke, ale aj tak sa to čítalo dobre a bolo to napínavé až do poslednej stránky k nečakanelému a celkom podarenému koncu, ktorý by som teda naozaj nečakala.

Keď sa na knižku pozriem ako na celok, tak prvej poviedke by som dala také 2, druhej plných 5 a poslednej tak 3,5. Takže by som povedala, že to bolo naozaj príjemné čítanie, ktoré mi ubiehalo rýchlo, plné pátrania, tajomstiev a odhaľovania pravdy. Bavila som sa a čítanie som si užila.

Určite sa pozriem aj na ďalšie knižky tohto autora, má naozaj pútavý štýl písania, ktorý dokáže čitateľa vtiahnuť priamo doprostred deja a má skvelú schopnosť šokovať a prekvapiť.

Za mňa super a môžem doporučit milovníkom detektívnych príbehov, ale aj ostatným, ktorý si chcú užiť zaujímavé čítanie plne prekvapení.

Kdosi buší na dveře Kdosi buší na dveře Håkan Nesser

V plískanici na konci ledna někdo zabuší na dveře Judith Millerové. Žena jde otevřít. Netuší, kdo za nimi stojí. Nemůže vědět, že tím její život nabere zcela jiný kurz a že na tento okamžik bude později vzpomínat jako na začátek t... více