Kdo by v létě myslel na Vánoce?

recenze

Kdo by v létě myslel na Vánoce (2017) 4 z 5 / MartinaF
Kdo by v létě myslel na Vánoce

Kdo by v létě myslel na Vánoce? Já tedy určitě ne a mnozí z vás si na ně vzpomenou, až se přiblíží listopad a prosinec. Stejně je na tom Honzík. Má sice přání, ale ta se dají splnit spíše v létě - moc si přeje malého pejska a také by chtěl strávit prázdniny u dědečka.

Obě přání jsou splnitelná, ale to by se nesmělo nic pokazit. A jako naschvál se stane neštěstí - dědeček se ocitá v nemocnici a o pejska by se tak neměl kdo postarat. A tak místo k dědovi musí jet do Chorvatska k moři, na které se Honzík vůbec netěší. On a další děti jsou však ubytování v hotelu, který vypadá jako pyramida. A jak je známo, v pyramidách se můžou plnit přání.

Po přečtení anotace jsem nebyla vůbec moudrá, nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Nakonec se z příběhu vyklubala velice originální zápletka. Autorce se podařilo zakomponovat do knihy nejen zajímavý děj, ale i trochu poučení..

Samostatnou součástí titulu je i Honzíkův sešit, který se týká Vánoc ve světě. Zajímavou formou se malý čtenář dozví, kdo nosí dárky například v severských zemích, v Portugalsku, Rusku nebo u nás. Jsou zde zmíněné tradice i zvyky, které se liší národ od národu. Věděli jste, že v Itálii nosí dárky Befana a v Rusku Děda Mráz se Sněhurkou?

Příběh je vcelku jednoduchý. Najdete zde spíše kladné hrdiny, ale objevují se i záporáci. Jak v každé pohádce platí, že dobro vítězí nad zlem, platí to i tady. A plní se i tajná přání, i když trochu jinak, než jak původně zněla.

Musím zmínit knižní ilustrace, protože ilustrace k dětským knížkám neodmyslitelně patří. Nakreslila je Kateřina Šišperová, mladá ilustrátorka a grafička. Některé obrázky jsou pouze černobílé a některé barevné. Ovšem barvy jsou tlumené a hodně v přírodních barvách.

Pohádka se hodí k předvánočnímu času, i když se děj odehrává v létě. Však víte, kdo by v létě myslel na Vánoce?