Kdo bude nakonec stát Po tvém boku?

recenze

Po tvém boku (2017) / Suzanne
Po tvém boku

Autumn chtěla strávit víkend s kamarády na chatě, protože mezi nimi byl i Jeff, do kterého je už nějakou dobu zakoukaná. Jenže místo toho se ocitla zavřená v knihovně s Daxem, o kterém koluje spousta nepěkných řečí…

Autumn trpí úzkostnou poruchou, bere léky, má ráda řád a pravidelnost. Nechce, aby se o jejích problémech dozvěděli její přátelé a chovali se k ní jako k nemocné, proto jim o svých úzkostech nikdy neřekla, i když jí čas od času vyčítají, že se jich straní nebo záhadně mizí z různých akcí.

Autumn je taky už nějakou dobu zamilovaná do Jeffa a tento víkend mu konečně chtěla říct, co k němu cítí. Jenže místo toho se ocitla zavřená v knihovně, bez mobilu, oblečení, hygienických potřeb a léků. Zato jí společnost dělá podivínský Dax, s nímž si nepadla do oka. Přeci jen zná jeho pověst násilníka a Dax se k ní navíc chová jako k bohaté a rozmazlené fifleně. Jenže v knihovně je zima, nemají žádné jídlo, takže nakonec musí začít spolupracovat. A překvapivě zjistí, že si navzdory všem rozdílům rozumí. Natolik, že mu Autumn poví o svých úzkostech a Dax, i když zprvu jen neochotně, jí prozradí něco o své minulosti a špatné pověsti. Jenže co se s jejich křehkým přátelstvím stane, když se dostanou z knihovny ven? Jejich vysvobozením z knihovny to totiž nekončí, ale začíná. Autumn by se ráda s Daxem přátelila, ten se jí ale straní. A navíc je tu Jeff, který měl těžkou autonehodu, leží v kómatu a není jisté, jestli se z toho dostane.

Autumn patří mezi hodné holky se zdravotním problémem. Rodiče ji kvůli tomu dost kontrolují a ona se snaží být perfektní dcerou, protože jim nechce dělat starosti. Touží zapadnout, takže se často nechá uvrtat do situací, do kterých se jí nechce a které zhoršují její úzkosti. Dax má dost svých vlastních problémů: pochází z rozvrácené rodiny, nedostává se mu peněz a jeho současná situace je všechno jen ne růžová. Navíc se o něm povídá, že někoho napadl a byl v polepšovně, což je ale Daxovi srdečně fuk, protože moc dobře ví, jak to ve skutečnosti bylo…

Kasie West už v Náhradním klukovi dokázala, že umí napsat čtivý a chytlavý příběh. A v Po tvém boku to potvrdila. Vztah mezi Autumn a Daxem se vyvíjí pozvolna a nenásilně. Jde především o přátelství a hledání sama sebe, teprve ke konci se do toho zamotají i romantické city. Kasie West umí pracovat s klasickými klišé young adult literatury, aniž by jako klišé působily. Stejně jako v Náhradním klukovi i v této knize přinesla nenásilnou romanci, z níž se nesype cukr a nekape med. A stejně tak opět lehce zabrnkala na vážnější notu: ať už Daxovou minulostí, Autumninými úzkostmi nebo Jeffovou autonehodou.

Přesto se mi Náhradní kluk líbil o trošku víc. Víc mi sedly charaktery hlavních postav i zápletka. V Po tvém boku mi přišlo, že Kasie West trochu moc hraje na city a zamotat do toho vážnou autonehodu už se mi zdálo přehnané.

I tak Po tvém boku zůstává příjemným a čtivým romantickým příběhem, který není problém zhltnout za jediný den. Takže pokud u nás vyjdou další knihy od Kasie West, tak po nich určitě sáhnu. Protože romantiky není (alespoň v mém životě) nikdy dost.