Katarze

recenze

Katarze (2019) 5 z 5 / MMacicekk
Katarze

Nakladatelství Grada pod značkou Metafora vydalo dlouho očekávané pokračování s dvojicí Freyjou a Huldarem s názvem Katarze oblíbené autorky detektivek Yrsy Sigurðardóttir. Předchozí díly nesou název DNA (recenze zde) a Černá díra (recenze zde). Jak dopadlo mé další setkání s islandskou královnou detektivek?

Už potřetí se setkáváme s oblíbenou dvojicí Freyjou a Huldarem, kterou spojí dohromady práce na nejnovějším případu. V kině po zavírací době napadne neznámý útočník brutálním způsobem dospívající Stellu, která má toho večera v kině službu. Na mobil natočí její prosbu za odpuštění a tu rozešle všem jejím kamarádům na Snapchatu. Poté ji polomrtvou odtáhne neznámo kam. Když policie Stellu konečně najde, není jí už pomoci. Rozbíhá se pátrání, které se zaměří právě na Stelliny spolužáky, z nichž se většina k její osobě nevyjádří zrovna lichotivě. Motiv se zdá být velice brzy jasný, ale policie jej zpočátku nebere vůbec v úvahu. Freyja se však zaměří na možný motiv šikany, zatímco policii zaměstná papír s číslem 2, který nalezla u první oběti. Byla Stella již druhou obětí? A kde je tedy oběť číslo 1?

Autorka tentokrát vsadila na aktuální téma šikany, která vlivem vzniku sociálních sítí nabrala zcela jiný směr. Kyberšikana je v dnešní době oblíbeným prostředkem, jak zničit prostřednictvím sociálních sítí jeho uživatele, a to záměrně a velmi agresivním způsobem. Obětí se může stát kdokoliv, kdo jen trochu vybočuje a nepodaří se mu v krátké době zapadnout do kolektivu. O jednom případu šikany, který se stal před mnoha lety, kdy ještě neexistovaly sociální sítě, a jejích následcích, se dočtete v dopisech vyznačených kurzívou, na které narazíte mezi klasickými kapitolami týkajícími se vyšetřování.

Autorce se opět povedlo vytvořit mrazivou atmosféru, kterou umocnilo islandské mrazivé počasí, jež v příběhu panovalo. Její zápletky jsou vždy promyšlené do každičkého detailu a natolik věrohodné a reálné, až vám kolikrát spadne brada úžasem. Popisy vražd teenagerů jsou velmi brutální a servírovány čtenářům bez jakýchkoliv příkras. Konečné rozuzlení bylo překvapivé a vedlo k jedinému možnému závěru. Pomsta je totiž nejsilnější motivace.

Kniha je napínavá od první do poslední stránky a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Vaše teorie o pachateli se budou neustále rozvíjet a měnit a vy budete chtít zjistit, kdo za těmi odpornými zločiny stojí. Gradace napětí je opět zvládnuta na výbornou a promyšlenost zločinů vám vytře zrak.

Tuto knihu, ale také celou sérii doporučuji fanouškům krimi a detektivek, které si zde přijdou na své. Pokud vám nevadí surové zločiny a jejich popis, nezahálejte a pořiďte si Katarzi do své knihovny. Výhodou této série je, že se dá číst i samostatně bez znalosti předchozích dílů. Přesto doporučuji přečíst sérii od prvního dílu, protože vám budou jasnější vztahy mezi hlavními a vedlejšími postavami. A navíc je tato série jednoduše dokonalá.

Komentáře (0)

Přidat komentář