Karolínina... trojrecenze

recenze

Krásná Karolína (2011) / DSpi
Karolínina... trojrecenze
Zapomeňte na 21. století. Když se pustíte do čtení Krásné Karolíny (a následujících dílů Karolínina pomsta a Karolínina volba), ocitnete se rázem pár kilometrů za Prahou na přelomu 16. a 17. století. Rudolfínská doba. A sám Rudolf II. hraje této knižní sérii klíčovou roli, ačkoli se s ním vlastně setkáte až ve třetím dílu.
Vybavujete si hlášku Rudolfa II. v podání Jana Wericha ve filmu Pekařův císař: „Hraběnka Stradová spí na nebesích.“? Tak v tomto příběhu rozhodně na nebesích nespí. A sami budete překvapeni proměnou jejího chování zejména ve třetí části.
Ale nejdůležitější postavou děje je Karolína, Rudolfova utajená dcera. Rozhodně nečekejte žádnou pohádku o šťastném setkání otce a jeho ztracené dcery. Těšte se na příběh plný emocí, nečekaného štěstí, svatby, nenadálých setkání a o to víc překvapujících zvratů v podobě útěků, skrývání, upalování, krve, znásilňování, smrti nejbližších.
Pořád se něco děje. Karolína se setkává s novými a novými lidmi, kteří se objeví, řízením osudu z jejího života odejdou, a pokud se objeví, budete překvapeni, za jakých situací se tak stane. Velký vliv, jak se čtenáři jeví, má na Karolínin osud již zmiňovaná hraběnka Stradová. Chtěla se opravdu zbavit Rudolfovy dcery, aby Karolína neohrožovala svou existencí její dosavadní postavení u Jeho Milosti?
A nesmíme zapomenout ani na tajemnou Doru. Čarodějnice, šarlatánka nebo jen žena, která uměla využít svých schopností a věděla, která bylinka na jakou bolístku zabírá? Dora byla ta, která Karolíně otevřela oči. Ukázala jí, že Karolína je jednou z vyvolených a ovládá tytéž léčitelské schopnosti. Bude jen na Karolíně, jestli se naučí tyto schopnosti využívat nebo jestli se jich vzdá.
Karolínin osobní život. Muži. Děti. Proč se jim děje tolik zla? Karolína je přesvědčena o tom, že za všechno, co jí potkalo, může hraběnka Stradová…
Tak jak to tedy celé dopadne? Buďte si jisti, že vás ani na chvíli autor nenechá vydechnout. Nabízí svižné čtení, udržuje napětí a překvapuje dějovými zvraty, které opravdu nečekáte. Jen těch osob, které vstupují Karolíně do života, je opravdu hodně, až se v tom člověk občas ztrácí.

Komentáře (0)

kniha Krásná Karolína recenze