Zápach odlivu

recenze

Zápach odlivu (2012) / DSpi
Zápach odlivu
Hlavním hrdinou Zápachu odlivu, prvního dílu detektivní série, je kriminalista Fredrik Broman, který se přestěhoval na Gotland s celou svou rodinou ze Stockholmu. Vše zpočátku vypadá jako sen, plný slunce, bezstarostného koupání a nádherné gotlandské přírody. Avšak poté, co je ve střešním boxu jednoho odstaveného auta nalezeno polorozpadlé rozporcované tělo, mění se sen o klidném životě na Gotlandu v noční můru. Ráj na zemi se stává ostrovem hrůzy. Fredrik a jeho rodina si uvědomují si, že vrah může číhat všude.

Kromě vyšetřování kriminálního činu sledujeme Bromanovo soukromí. Žije obyčejným rodinným životem, miluje svoji ženu, své děti. Netrpí sklonem k alkoholismu, není rozvedený (tak jako v mnoha jiných detektivkách). Fredrik Broman je prostě průměrný sympaťák.

Autorem této detektivky je švédský scénárista a novinář Håkan Östlundh, jeden z deseti nejčtenějších tamních autorů kriminálních příběhů. Östlundh ve svých detektivních románech proslul precizním popisem policejní práce. Zachází do hloubky vyšetřovacích postupů, líčí každý drobný detail. Jelikož se snažil nastínit čtenáři co možná nejvěrohodnější představu, konzultoval jednotlivé kroky Bromanova vyšetřování s experty z gottlandské policie. Ze začátku se zdá být kniha neslaná-nemastná, ale jen, co se prokoušete začátkem, začne se napětí pomalu, ale jistě stupňovat.

Jediné, co lze autorovi vytknout, je příliš dlouhý a někdy i zbytečný popis nastalých situací a míst.

Na Zápach odlivu navazují neméně úspěšné romány Potápěč a Teror.

Komentáře (0)

kniha Zápach odlivu recenze