Karbonové (Ostravské) město

recenze

Karbonové město: Sanguis Carbo (2021) 4 z 5 / Jajiinka
Karbonové město: Sanguis Carbo

Kniha Karbonové město je dílo čtyř ostravských autorů fantastiky, kteří umístili děj svých příběhů do rodného města. V knize najdete čtyři různé příběhy a poté společný konec všech dějových linek.

Každá z povídek je úplně jiná. Dostaneme se do světů ostravských legend, doby temného industriálního rozkvětu, dynamického zrodu společenských vrstev či palčivého problému dnešní doby. V každé z povídek ovšem můžeme najít historický podkres, který Ostravu definuje.

Tato kniha mě velice překvapila, musím uznat, že moc antologii jsem zatím nečetla, a tak samo i povídkové knihy. U této však bylo pozoruhodné, jak každý autor dokázal definovat svůj příběh nejen do úplně jiné doby (časové osy) ale také do jiného žánru/podžánru. Nějaké povídky se mi líbili více a nějaké méně, celkově bych tomuto dílu dala 4⭐, společný konec se moc dobře četl ale přišel mi moc překombinovaný.

1.povídka – Černá smrt (Eva Juřenová) 3,5⭐
stopařka elfka, vyšetřovatel mág, příběh s prvky krimi a detektivky
+ hezky napsané, postupné odhalování minulosti hlavních postav
+ zajímavý děj, kladné postavy
- konec moc přitažený za vlasy ale sympatický

2.povídka – Mea Culpa (Roman Bílek) 4⭐
novinářka člověk, starožitník ovládá magii mrtvých
+ dokonalé postavy – psychologicky hezky vykreslené
+ četba pro dospělé – erotika, osvěží příběh a napětí mezi postavami
+ autor se nebojí popisovat brutální scény
- styl psaní docela uspěchaný, chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla

3.povídka – Bitva o nebe (Eva Lassler) 4,5⭐
nejzajímavější příběh z knihy, s nádechem sci-fi (dokázala bych si tento příběh představit v plnohodnotné knize, klidně i sérii)
+ dvě města, totožné – jen jedno je na nad tím druhým, doslova na nebi
+ jedno je považováno za čisté (Adamusovo město) a druhé za špinavé (Karbonové město) plné havěti / Co když se ale v karbonovém městě narodí čistý?
+ super děj, krásná zápletka, zajímavý příběh plný zvláštních „nestvůr“
+ postavy si zachovávají svůj charakter, příběh je uvěřitelný

4.povídka – Medailon (Šárka Gongolová) 2,5⭐
velice průměrná povídka – možná z nedostatku prostoru
+ postavy měli moc zajímavé povolání
+ skvělý nápad příběhu – indicie a vyšetřovaní bylo zajímavé
- bohužel moc urychlené a k informacím přicházeli jako slepý k houslím (hlavně Jakub )
- chybělo mi tam barvité popisovaní a jakékoliv emoce, příběh mi přišel strojený

Celkové hodnocení 4⭐/5⭐

Máte rádi antologie a povídkové knihy?

Více na IG - @fantasy_sci.fi_svet

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Karbonové město: Sanguis Carbo je soubor povídek ostravských autorů fantastiky, kteří umístili děj svých příběhů do rodného města, ovšem vytvořili si pro něj specifická prostředí alternativních realit. V knize naleznete několik sa... více