Johanka na letním táboře

recenze

Johana s nosem nahoru (2017) 4 z 5 / MartinaF
Johana s nosem nahoru

Pamatujete si Johanu s dlouhýma nohama? Já ano. Po vyprávění o kamarádství i záchraně zvířátka přichází Petra Braunová s novým příběhem o této holčičce.

Johanka je už prvňačka. Zrovna nastaly prázdniny a ona se vehementně chlubí tím, že měla samé jedničky a byla nejlepší v celé třídě. Ono je chlubení a chlubení. Pokud se někdo chválí tak, že se povyšuje nad ostatní, určitě to není v pořádku a moc kamarádů asi mít nebude. Johanka odjíždí na letní tábor. Na její nos nahoru však nikdo není zvědavý. To mladá slečna brzy pochopí a bude se snažit, aby ji děti měly rády a braly ji jako fajn kamarádku.

V poslední době se setkávám s knihami, které se snaží lehce moralizovat a trochu poučit. Vůbec nic proti tomu nemám. Pokud se nic nepřehání, proč ne. A pokračování Johanky je tento případ. I když ono to moralizování tak trochu šlo do pozadí a ustoupilo letnímu příběhu.

Johanka se ráda chlubí. Já taky. Ráda ukážu nejen nové knížky či omalovánky anebo vykreslené obrázky. Ale jen těm, o kterých vím, že mou zálibu sdílí a mají stejný koníček jako já. Ale nepřeháním. Johanka sebechválu přepískla, hned si však uvědomila, že to není správné a chce chybu napravit.. Jak se jí nakonec povede? Přečtěte si Johančin příběh.

Kniha patří do edice Druhého čtení, ale, stejně jako první díl, si ji mohou přečíst i starší děti. Oproti edici První čtení má tato menší písmena a také méně obrázků.

Johanku můžu doporučit ke čtení dál jak všem dětem, tak i dospělým.