Jezero smrti

recenze

Smrtelná rána (2017) / Ivuska.09
Smrtelná rána

Smrtelná rána je již pátým pokračováním série s Henningem Juulem, kterou si pro své čtenáře připravil autor Thomas Enger. Na samotném obalu knihy najdete napsáno, že jde o extraligu severského krimi. A mně po přečtení celé série rozhodně nezbývá nic jiného, než plně souhlasit. Jsem vděčná nakladatelství MOBA, že tuto sérii vydalo. Na každý z dílů jsem se neskutečně těšila a nemohla se dočkat, až konečně budu mít pokračování. Teď závidím vám, kteří jste ještě tuto sérii nečetli, protože máte možnost pořídit si ji celou najednou a okamžitě ji bez čekání na další díly zhltnout.

Hned na úvod bych vám ráda doporučila, abyste začali prvním dílem, který nese název Kamenný déšt, a postupně pokračovali dalšími tak, jak na sebe navazují. Garantuji vám, že si užijete všech pět dílů a jakmile jeden dočtete, nebudete se moci dočkat dalšího. Všechny díly jsou totiž určitýmy dějovými linkami propojeny, pokudy byste tedy začali číst některým z pozdějších, tak se připravíte o překvapení a skvělý čtenářský zážitek z těch předchozích. Navíc by vám mohly uniknout některé důležité informace - i když ty se autor snaží v každém z dílů zopakovat. A věřte, v tomto případě by to byla opravdu škoda.

Pokud jste četli předchozí díly, tak tušíte, co můžete od knih Thomase Engera očekávat. Myslím, že je to jeden z mála autorů, jehož díla si dokázaly udržet stále stejnou úroveň. Vzhledem k tomu, že jde o sérii, záměrně nebudu naznačovat obsah - kvůli návaznosti nechci prozradit nic ani z předchozích dílů, abyste si vše mohli plně vychutnat sami. Mohu vám však říct, že hlavní pointou je požár bytu novináře Henninga Julla, ke kterému došlo před dvěma lety - měl být takovou výstrahou, aby si novinář dával pozor na to, jakým případům a událostem se věnuje. A při tomto požáru došlo k tragické události - Henning přišel o syna Jonase. Samozřejmě pro něj bylo velmi těžké, aby se s takovou událostí dokázal vůbec vyrovnat. Není tedy divu, že potřebuje zjistit, co, proč a jak se vlastně stalo. Požár na něj měl úplně jiný účinek, než pachatelé zamýšleli - rozhodně se jim nepodařilo ho od některých věcí odradit. Spíše naopak... A právě tvrdohlavost tohoto na první pohled obyčejného novináře si zamilujete. Jenže kvůli této vlastnosti lítá z průšvihu do průšvihu a několikrát čelí smrti.

Osobně nedokáži říct, která z knih z této série byla nejlepší - bavily mě naprosto všechny, nemohla jsem se dočkat, až vezmu do ruky další a dozvím se, jak to všechno bylo. Autor vás dokáže udržovat v napětí a jeho hrdinové mají velmi pestré chataktery - některé budete nenávidět, jiné si jednoduše zamilujete. Líbí se mi, že je v jednotlivých knihách více dějových linek, což přispívá k tomu, že se od čtení nebudete moci odtrhnout, konečné rozuzlení o osudu Henninga však najdete až ve Smrtelné ráně. Pěkně si to na nás Thomas Enger vymyslel. Navíc jsem si oblíbila jeho styl, kdy jsou jednotlivé informace podávany z různých úhlů pohledu.

Troufám si říct, že žádnému milovníkovi severského krimi by tato série s Henningem Juulem neměla v knihovniče chybět.