Jejich jediným snem bylo...přežít!

recenze

Sůl moře (2016) 5 z 5 / Lucy2211
Sůl moře

Velmi silný příběh o odvaze, síle, naději, přátelství a víře... Někdy je víra všechno, co máme. Někdy musíme obětovat život pro to, v co věříme a co máme rádi. Autorka vytvořila silný příběh o jedné velké lodní katastrofě, o které bohužel málokdo ví... O katastrofě, která tehdy otřásla světem...
Přiznám se, že jsem se tímto dílem setkala s autorkou prvně. Vůbec jsem nečekala, že mě příběh natolik zaujme a roztrhne mi srdce na dvě poloviny! Nejprve jsem velmi váhala, když jsem se rozhodovala, zda si jí opravdu pořídit, ale nakonec jsem si řekla proč ne a objednala jsem si všechny knihy, které u nás od této autorky vyšly (V šedých tónech a Potrhaná křídla). Z počátku jsem si myslela, že to budu číst tak, jak to u nás vyšlo. Nejprve V šedých tónech, Potrhaná křídla a poté Sůl moře, ale když jsem si přečetla anotaci, nemohla jsem odolat a vrhla se do této. Číst jsem začala včera odpoledne, četla dlouho do noci a nyní jsem dočetla. Nedalo se odtrhnout!

Děj se odehrává v roce 1945, konkrétně na samém počátku (v lednu) 1945. Za druhé světové války!

Příběh nám vypráví hned několik postav (4). Pojďme si je pořádně představit.

Máme tu Floriana, Emilii, Joanu a Alfreda. K srdci mi přirostli všichni, kromě Alfreda. Ale na druhou stranu jsem všechny dokázala během děje nesmírně obdivovat za jejich sílu a nesmírnou víru.

Každý z nich má za sebou hodně životních zkušeností, i když jsou stále mladiství. Každý si nese své vlastní tajemství.

Florian - mladý voják, který nenávidí Hitlera. Ukrývá v sobě velké tajemství, které prozradí, až na to přijde pravý čas. Nesmírně sympatický, obětavý, inteligentní a odvážný. Takto bych já osobně Floriana popsala. Zamilovala jsem se do něj a ještě dlouho zůstane v mé paměti.

Emilie - mladičká dívka (15 let), která prožila v životě mnoho bolestných chvil a některé jí ještě čekají. Ztratila mnoho milovaných a její jediné přání je, aby se s nimi mohla ještě jednou setkat. Byla velmi statečná a já jí obdivovala za to, že si dokázala zachovat klidnou mysl v těžkých chvílích. Jedna z nejmilejších hlavních postav, jakou jsem kdy poznala. Nikdy na Emilii nezapomenu. Přirostla mi k srdci!

Joana - mladá ošetřovatelka, která má svůj smysl život v jednom jediném - pomáhat ostatním! Její srdce bije jen pro druhé. Ráda zachraňuje a uzdravuje, ale jako ostatní jejího věku touží po konci té hrozivé války a touží prožít normální život plný radostných chvilek strávený s těmi, na kterých jí nejvíce záleží. Popsala bych jí jedním slovem: HRDINKA.

Alfred - horlivý vlastenec, který podporuje Říši a vše, co k tomu patří. Přišel mi, že byl moc panovačný, pyšný a pýcha mu přinesla to, co ani on sám nečekal...

Každá kapitola začíná vyprávěním jiné hlavní postavy a kapitoly jsou tak krátké, že vám kniha neuvěřitelně rychle plyne. Autorka nám skvěle a barvitě přestavila největší a nejtragičtější lodní katastrofu v dějinách tohoto světa. V dějinách lidstva. Bohužel o ní málokdo ví. Já sama jsem o této události nic nevěděla. A to se o historii velmi zajímám. Mrzí mě, že jsem se o tom neučili ani na základní ani na střední škole. Jaká to škoda... Lidé by o této tragické události rozhodně vědět měli. Díkybohu za tuto knihu!

Tímto řadím Rutu Sepetysovou k mým nejoblíbenějším autorkám, které tu mám. Možná si říkáte, že je to jen nějaká další Young Adult kniha a že to není nic pro vás. Omyl! Ano, hlavní hrdinové jsou náctiletí, ale rozhodně si toto dílo zamilují i čtenáři v dospělém věku. Díky tomu, že jsou hlavní hrdinové ve věku od 15 let výš, dokáže tato kniha upoutat pozornost mladých čtenářů, kteří se třeba zajímají i o historii. Konkrétně o druhou světovou válku.

Ještě nyní jsem stále plná dojmů. Mám zlomené srdce a stále mi tečou slzy po tvářích! Říkám si stále dokola: Proč??? Proč to Ruta napsala tak, že mě to naprosto emocionálně vyčerpalo a učinilo jiný pohled na lidské priority. Lidé v těch dobách a na té lodi Wilhelm Gustloff chtěli jen jedno jediné: PŘEŽÍT!
Pokud se zajímáte o historii a třeba jsem vás nalákala touto recenzí, rozhodně běžte do ní. Nebudete zklamáni! A já už se nemohu dočkat, až se začtu do dalších děl této brilantní autorky. Asi se ještě dnes vrhnu na knihu "Potrhaná křídla."

Plný počet hvězdiček! Zaslouží si to!