Jejich jediným snem bylo...přežít!

recenze

Sůl moře (2016) / Lucy2211
Jejich jediným snem bylo...přežít!
Velmi silný příběh o odvaze, síle, naději, přátelství a víře... Někdy je víra všechno, co máme. Někdy musíme obětovat život pro to, v co věříme a co máme rádi. Autorka vytvořila silný příběh o jedné velké lodní katastrofě, o které bohužel málokdo ví... O katastrofě, která tehdy otřásla světem...
Přiznám se, že jsem se tímto dílem setkala s autorkou prvně. Vůbec jsem nečekala, že mě příběh natolik zaujme a roztrhne mi srdce na dvě poloviny! Nejprve jsem velmi váhala, když jsem se rozhodovala, zda si jí opravdu pořídit, ale nakonec jsem si řekla proč ne a objednala jsem si všechny knihy, které u nás od této autorky vyšly (V šedých tónech a Potrhaná křídla). Z počátku jsem si myslela, že to budu číst tak, jak to u nás vyšlo. Nejprve V šedých tónech, Potrhaná křídla a poté Sůl moře, ale když jsem si přečetla anotaci, nemohla jsem odolat a vrhla se do této. Číst jsem začala včera odpoledne, četla dlouho do noci a nyní jsem dočetla. Nedalo se odtrhnout!

Děj se odehrává v roce 1945, konkrétně na samém počátku (v lednu) 1945. Za druhé světové války!

Příběh nám vypráví hned několik postav (4). Pojďme si je pořádně představit.

Máme tu Floriana, Emilii, Joanu a Alfreda. K srdci mi přirostli všichni, kromě Alfreda. Ale na druhou stranu jsem všechny dokázala během děje nesmírně obdivovat za jejich sílu a nesmírnou víru.

Každý z nich má za sebou hodně životních zkušeností, i když jsou stále mladiství. Každý si nese své vlastní tajemství.

Florian - mladý voják, který nenávidí Hitlera. Ukrývá v sobě velké tajemství, které prozradí, až na to přijde pravý čas. Nesmírně sympatický, obětavý, inteligentní a odvážný. Takto bych já osobně Floriana popsala. Zamilovala jsem se do něj a ještě dlouho zůstane v mé paměti.

Emilie - mladičká dívka (15 let), která prožila v životě mnoho bolestných chvil a některé jí ještě čekají. Ztratila mnoho milovaných a její jediné přání je, aby se s nimi mohla ještě jednou setkat. Byla velmi statečná a já jí obdivovala za to, že si dokázala zachovat klidnou mysl v těžkých chvílích. Jedna z nejmilejších hlavních postav, jakou jsem kdy poznala. Nikdy na Emilii nezapomenu. Přirostla mi k srdci!

Joana - mladá ošetřovatelka, která má svůj smysl život v jednom jediném - pomáhat ostatním! Její srdce bije jen pro druhé. Ráda zachraňuje a uzdravuje, ale jako ostatní jejího věku touží po konci té hrozivé války a touží prožít normální život plný radostných chvilek strávený s těmi, na kterých jí nejvíce záleží. Popsala bych jí jedním slovem: HRDINKA.

Alfred - horlivý vlastenec, který podporuje Říši a vše, co k tomu patří. Přišel mi, že byl moc panovačný, pyšný a pýcha mu přinesla to, co ani on sám nečekal...

Každá kapitola začíná vyprávěním jiné hlavní postavy a kapitoly jsou tak krátké, že vám kniha neuvěřitelně rychle plyne. Autorka nám skvěle a barvitě přestavila největší a nejtragičtější lodní katastrofu v dějinách tohoto světa. V dějinách lidstva. Bohužel o ní málokdo ví. Já sama jsem o této události nic nevěděla. A to se o historii velmi zajímám. Mrzí mě, že jsem se o tom neučili ani na základní ani na střední škole. Jaká to škoda... Lidé by o této tragické události rozhodně vědět měli. Díkybohu za tuto knihu!

Tímto řadím Rutu Sepetysovou k mým nejoblíbenějším autorkám, které tu mám. Možná si říkáte, že je to jen nějaká další Young Adult kniha a že to není nic pro vás. Omyl! Ano, hlavní hrdinové jsou náctiletí, ale rozhodně si toto dílo zamilují i čtenáři v dospělém věku. Díky tomu, že jsou hlavní hrdinové ve věku od 15 let výš, dokáže tato kniha upoutat pozornost mladých čtenářů, kteří se třeba zajímají i o historii. Konkrétně o druhou světovou válku.

Ještě nyní jsem stále plná dojmů. Mám zlomené srdce a stále mi tečou slzy po tvářích! Říkám si stále dokola: Proč??? Proč to Ruta napsala tak, že mě to naprosto emocionálně vyčerpalo a učinilo jiný pohled na lidské priority. Lidé v těch dobách a na té lodi Wilhelm Gustloff chtěli jen jedno jediné: PŘEŽÍT!
Pokud se zajímáte o historii a třeba jsem vás nalákala touto recenzí, rozhodně běžte do ní. Nebudete zklamáni! A já už se nemohu dočkat, až se začtu do dalších děl této brilantní autorky. Asi se ještě dnes vrhnu na knihu "Potrhaná křídla."

Plný počet hvězdiček! Zaslouží si to!

Komentáře (0)

kniha Sůl moře recenze