Jedna z najlepších v sérii!

recenze

Tichý pláč (2023) 5 z 5 / Dragon
Tichý pláč

Jedna z najlepších "reganoviek". Sériu s Josie som si obľúbil, vždy som sa tešil na nový príbeh a tento ma veľmi bavil. Napohľad ide o bežnú, už veľakrát spracovanú tému - únos malého dievčatka z detského ihriska za čudných okolností. Dokonca bola na blízku samotná detektívka Josie Quinnová, no únosca dokázal všetkých oklamať a dievčatko odtiaľ dostal v podstate všetkým priamo pod nosom...
Túto tému však Lisa Regan spracovala opäť trošku inak, určite pútavejšie a prekvapivejšie, ako mnohí iní autori. de facto do posledných strán knihy predkladá jeden zvrat za druhým, šokuje a zaskočí nás, odhaľuje rôzne tajomstvá a vy uvažujete, kto je za tým? Bude mať v tom prsty jej mama, lebo má akúsi zahmlenú minulosť? Alebo stále rozcestovaný otec? Prípadne niekto úplne iný?

Začnú zomierať ľudia z blízkeho okolia rodiny unesenej dievčiny. Všetko sa zamotáva. A začína vychádzať najavo šokujúce zistenie: unesené dievčatko Lucy pravdepodobne spolupracovalo s únoscom? Ale prečo?!

„Myslíte si, že s ňou niekto nadviazal kontakt, keď bola s opatrovateľkou, alebo keď Amy nedávala pozor?“ spýtal sa Noah. „Pripravoval ju na to? Presviedčal ju, aby opustila rodičov?“
Josie prikývla. „Čoraz väčšmi to tak vyzerá.“
„Vytiahla mikinu zo stĺpa,“ povedala Gretchen, „obliekla si ju a odišla od rodičov. Prinútiť sedemročné dieťa urobiť niečo také si žiada veľkú prípravu.“
„Podľa toho, čo vieme, sa s ňou ten chlap mohol rozprávať každý deň, keď bola v parku s pestúnkou,“ doplnil Mettner.
„Postupná príprava dáva najväčší zmysel,“ povedala Josie. „Je možné, že s ňou dokonca niekedy nastúpil na kolotoč, aby jej ukázal dvere.“
„Museli by mať nejaký signál,“ povedal Noah. „Aby vedela, kedy to má urobiť.“

Tak trošku klišé téme dodala autorka dynamiku, množstvo prekvapení, šmrnc, ešte viac napätia a ak aj trošku predvídate koniec (v druhej polovici čoraz viac), aj tak si užívate čítanie vďaka autorkinmu štýlu. Má to výborne premyslené, pohltí vás na prvých stranách a potom udržiava v napätí. Skvelé postavy, Josie, Misty, Noah, Gretchen, Mett, dokonca aj šéf Chitwood, či Josiin ex snúbenec Luke.
Priznám sa, trošku mi v predošlých dieloch prekážalo, ako sa všetko točilo okolo Josie. Aj keď som si ju obľúbil a sadla mi....no v tejto knihe si ma získala ešte viac.