Chcete vedieť, kedy zomriete?!

recenze

Skrinka času (2023) 4 z 5 / Dragon
Skrinka času

Predstavte si, že sa ráno zobudíte a pred vašimi dverami je akási skrinka. Zvedavo ju vezmete dnu, otvoríte ju a tam na vás čaká povrázok. Ten označuje dĺžku vášho života...možno je prikrátky a vaše dni sa chýlia ku koncu. Možno je dostatočne dlhý a vy si môžete vydýchnuť.
Čo by ste robili? Ako by ste sa zachovali?

Do televíznych debát pozývali smútiace rodiny s úplne zdravými dvadsiatnikmi s krátkymi povrázkami, ktorí zahynuli pri nejakej šialenej nehode, a programy v rádiách vysielali rozhovory s nemocničnými pacientmi, ktorí už stratili všetku nádej, no potom dostali dlhé povrázky a zrazu sa ocitli medzi vhodnými kandidátmi na nové experimentálne liečby a postupy.

Skrinka času je príbeh o osudoch ôsmych ľudí potom, čo dostanú tajomnú skrinku. Silný príbeh plný myšlienok a úvah, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad životom. Či ho žijete dostatočne naplno, či nestrácate čas zbytočnosťami a či kráčate tým správnym smerom...

Výskumníci nahromadili merania tisícov rôznych povrázkov s presnosťou na zlomok milimetra. Na základe najskorších údajov usúdili, že dĺžka povrázka v skutočnosti nezodpovedala času, ktorý človeku zostával, ako sa spočiatku nazdávali. Povrázok predstavoval plnú dĺžku života. Od začiatku do konca.

Skrinka času je samozrejme mierne fantasy príbeh, no otvára silno aktuálne otázky. Ako nakladáme s časom v dnešnom svete plnom sociálnych médií, instantných správ a povrchnosti?

Treba priznať, že príbehu by neškodilo viac napätia, prekvapivých zvratov, viac dialógov, väčší švih a dynamika... Autorka sa zameriava skôr na pozadie a možné dôsledky takejto záhadnej skrinky. Má to všetko perfektne premyslené a ukazuje, ako by takáto správa o dĺžke vášho života zapôsobila v rôznych oblastiach života: v politike, športe, v umeleckej brandži. V zdravotníctve, v leteckom priemysle, v samotných médiách.

Incident vo Verone si práve našiel cestu do spravodajstva v New Yorku. Mladý taliansky pár krátko po svadbe skočil z mosta, ruka v ruke, keď počas svadobnej noci spolu otvorili skrinky a zistili, že nevesta má zdrvujúco krátky povrázok. Ženích spoločný pokus o samovraždu prežil, zatiaľ čo jeho trojdňová manželka nie.

Krásne vykreslila pomýlenosť našej doby, keď sa neraz snažíme ryžovať aj na ľudskom nešťastí. Sme vypočítaví, klameme, podvádzame, len aby sme si zabezpečili lepšie podmienky. Správame sa nepriateľsky, odmietavo, odsudzujeme a vyvyšujeme sa...
Na druhej strane však ukazuje, ako takéto hraničné udalosti vedia zomknúť ľudí a prebudiť v nich súcit, spolupatričnosť, súdržnosť a ľudskosť.