Pohodová detektívka, ktorá pobaví

recenze

Taká veľmi anglická vražda (2023) 4 z 5 / Dragon
Taká veľmi anglická vražda

Pekná, pohodová detektívka s milou hlavnou hrdinkou. Eleanor zdedila sídlo po svojom strýkovi a bolo zaujímavé, ako sa prispôsobovala novému životnému štýlu dovtedy žila skôr dobrodružný život, cestovala po svete, presekávala sa džungľou, riskovala život, prichádzala do kontaktu s nebezpečnými zvieratami...teraz je zrazu lady, ktorá má sluhov a majordóma. Už z tohto faktu vyplynulo viacero vtipných situácií.

Navyše sa rozhodne vyriešiť vraždu, ktorej sa stala svedkom hneď v prvú noc, čo prišla do sídla. Zdiaľky videla, ako zastrelili muža, no kým prišla na miesto, nebola tam mŕtvola, len červená kaluž...a kým na druhý deň prišla polícia, tak aj tá zmizla. Neveria jej, a tak pátra sama...neskôr aj v spolupráci so svojím majordómom Cliffordom.

Veľmi zaujímavo popísané obdobie, 20.roky 20.storočia. Emancipovaná hrdinka, ktorá je pomerne akčná, čo na srdci to na jazyku (a neraz ju to dostane do problémov), vytrvalá a neodbytná.

Pohodová detektívka, ktorou sa necháte unášať. Bavíte sa na niektorých situáciách, neveriacky krútite hlavou nad živlom Eleanor. Zamilujete si jej psíka Gladstona.
Žiaľ, postupne príbeh stráca grády a dynamiku. Veľmi dobrý štart, začítate sa, ponoríte, bavíte sa...a potom akoby autori ubrali plyn, zvoľnia a strácajú moju pozornosť. Aj preto o hviezdičku menej.

Každopádne aj máte chuť na nekomplikovanú, mierne zábavnú a pokojnú detektívku, vyskúšajte. Niektorí ju prirovnávajú tak trochu k slečne Marplovej, či Agathe Christie, ale toto prirovnanie určite neobstojí. No ako oddychové čítanie áno ide o prvý diel série, vyšlo už nejakých 15 dielov, tak uvidíme, či budú pokračovať aj slovenské preklady.