Jedna, dvě, anonym jde, anonym si jde pro tebe...

recenze

Není kouře bez ohýnku (2001) / Julianne01
Není kouře bez ohýnku

Lymstock už dávno není tím poklidným venkovským městečkem jako dřív. Od té doby co obyvatelé začali dostávat nepravdivé, urážlivé, anonymní dopisy, nikdo se v Lymstocku necítí dobře.
Mladý pilot Jerry Burton se uzdravuje po tragické nehodě, nic nemůže být lepšího na zotavení, než čistý venkovský vzduch. Proto se se svou sestrou Johannou vydávají do už zmiňovaného městečka, kde si pronajmou domek. Vše se zdá skvělé, až na pár místních drben, které na nové sousedy z Londýna shlíží skrz prsty. Jednoho dne však Johanna také obdrží urážející dopis. Nikdo nevěří, že by se z dopisů vyklubalo něco horšího. Ale když jedna z obětí anonyma spáchá sebevraždu, vše se změní.

Sympatický elegán Jerry Burton nás provádí celým příběhem. Myslím, že není nikdo, kdo by si tohoto trochu nevyrovnaného chlápíka neoblíbil. Já jsem se v jeho společnosti cítila víc než dobře. Něžnější pohlaví určitě potěší jeho atraktivní zevnějšek a smysl pro humor.

Lymstock má spoustu obyvatel a hned několik z nich by se mohlo skrývat za maskou anonyma. V úvahu padá hned několik osob. Například milovník uměmí pan Pye, nebo místní drbna paní Griffithová. A co rodina již zesnulé paní Symmingtnové? Tak trochu podivínská dcera Megan a vdovec pan Simmington. Záhadou je i sama o sobě mladá, okouzlující chůva Agnes, která jako jediná nedostala žádný anonymní dopis...

Anonymem, případným vrahem může být kdokoli. Jak už jsme v románech Agathy Christie zvyklí.
V průběhu děje začínají na povrh vyplouvat nové a nové informace, které nás postupně zadedou k anonymovi.
Já jsem udělala tu chybu, že jsem se nejdřív podívala na film. Proto mě konečné rozuzlení příběhu tak nepřekvapilo, ale stejně jsem typovala někoho jiného. Jak jsem se už přesvědčila, filmy na motivy románů Agathy, nekončí vždy stejně. V tomto případě to však nebylo.

Kniha se zařazuje do série o amatérské vyšetřovatelce Jane Marplové. O té se však dozvídáme až v poslední části knihy. Samozřejmě nás přivede na pár zajímavých myšlenek ohlehdně případu a tím pomůže vyřešit celou záhadu, ale v knize se moc neohřeje.

Přesto, že kniha nemá ani dvě stě stran, nemusíte se ničeho bát. Příběh je velice čtivý a nápaditý. Počet stran bohatě stačí na vyřešení všech záhad.
Sice jsem věděla, jak děj dopadne. Knihu jsem si ale stejně užila na 100%. Doposud jsem nepřečetla moc knih od Agathy Christie, ale tato "úzká" knížka u mě vede na plné čáře.