Jeden z nás: hezky nás ta Shari tahala za nos, moc hezky

recenze

Jeden z nás (2020) / VasnivaCtenarka
Jeden z nás: hezky nás ta Shari tahala za nos, moc hezky
Shari Lapena se v posledních letech stala v Česku velmi oblíbenou autorkou, kterou si zamiloval snad skoro každý čtenář. A nyní se můžeme radovat z její absolutní novinky – Jeden z nás.

Ten pocit, když se ocitnete v prázdném domě svých sousedů. Je tma, hrobové ticho. Nikdo neví, že tam jste. Klidně se procházíte a nahlížíte do soukromí cizích lidí. Vidíte věci, které by měly být cizím lidem ukryté. Nechcete nic vzít, jen se chcete porozhlédnout. Je to opojný pocit zvědavosti se směsicí adrenalinu, když otevřete zásuvku ve stolku a prohlížíte si, co tam její majitel schovává. Papíry, zase papíry, obyčejný mobil….vás ale zajímá počítač. V počítači se dneska ukrývají ta největší tajemství. Slídíte někomu cizímu v počítači. Prohlížíte si jeho mejly, jeho fotografie… a majitel o tom nemá ani ponětí. Krásný pocit…. víte to jen vy. Nechcete nikoho vydírat, ani mu ublížit…jde vám jen o ten pocit a o zdokonalení se v hackování počítačů. Je celkem snadné se lidem dostat do počítače – ani si neuvědomují, jak snadné to je! A trénink dělá mistra… no ne?

Tohle by v klidném městečku Aylesford nikdo nečekal. Vždyť se tam skoro všichni znají a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se někdo vloupává lidem do domů a slídí. Jenomže co čert nechce, rodiče mladého Raleigha se nečekaně dozvídají, že se jejich syn tajně vkrádá do domů! Taková ostuda! Co si o nich lidé pomyslí! Tohle musí přestat! Matka Raleigha cítí potřebu se za chování svého syna omluvit lidem, kterých se to týká. A tak pošle anonymní dopisy. Ale vkrádání se do domů není to jediné, s čím se musí předměstí vyrovnat. Krátce na to vypluje na povrch vražda krásné ženy, která se sem s manželem nedávno nastěhovala. A z krásného slídícího koníčku se rázem stává noční můra pro celou rodinu.

A právě smrtí Amandy začínají vyplouvat na povrch skutečnosti, které by si rádi obyvatelé Aylesfordu nechali pro sebe. Každý má své tajemství a motivů k vraždě bylo skutečně mnoho. Tak kdo je tedy vrahem? Všichni mají nějaké to pomyslné máslo na hlavě. Ale jen jeden z nich je vrah…. kdo?

Od Shari Lapeny jsem doposud četla dvě její knihy. Manželé odvedle – její první kniha, která se dostala na český trh, získala ocenění psychothriller roku. Sama za sebe musím napsat, že mne Manželé odvedle příliš nenadchly. Když se ke mne dostala kniha Nevítaný host, přistupovala jsem k ní s mírnou skepsí. Tady mne však už Shari Lapena mile překvapila, protože ve mne skutečně vzbudila napětí a touhu dozvědět se, co se bude v příběhu odehrávat dál. Rozluštění vraha mi zde přišlo jednoduché a trošku mne zklamalo, ale i tak musím říct, že tato kniha bylo moc hezká. Je vidět, že se Shari Lapena ve svém psaní opravdu zlepšuje mílovými kroky. A když jsem získala knihu Jeden z nás, byla jsem zvědavá, jak se mi bude kniha líbit. A musím říci, že teprve tato kniha měla v mých očích opravdu vše, co dobrá kniha má mít.

Shari svůj příběh promyslela dokonale. Není nic, co bych mohla této knize vytknout. Velmi hezky propracovala všechny postavy. Ke všem jste si mohli vybudovat nějaký vztah.

Velmi mne bavila provázanost všech postav. A ty ženské drby – to nemělo chybu. Všichni měli nějaká tajemství, která nám Shari postupně odkrývala a tím jsme se propracovali k rozuzlení celé zápletky. Co je však na knize naprosto úžasné? To, že s každou kapitolou podezříváte někoho jiného. V tomhle si autorka s námi dokonale pohrávala. Tak krásně nám podsouvala možného podezřelého a tak krásně vymýšlela příběh tak, aby všechno skutečně ukazovalo na něj! A pak bum… vyplouvá na povrch další skutečnost a najednou podezíráte někoho jiného. A téměř až do samotného konce si nejste jistí tím, jestli váš tip na vraha je ten správný. Tohle bylo naprosto dokonalé a tímhle si mne kniha získala.

Tak jako všechny knihy od Shari Lapeny byla i tato kniha velmi čtivá. Její styl psaní je tak jednoduchý a přímý, že se čte dobře prostě všem. I proto má autorka tolik fanoušků. Zde ale musím také pochválit překladatelku, která má právě na čtivosti velký podíl.

Tempo celé knihy bylo velmi příjemné. Hned v úvodu nám autorka popíše vraždu. Tím nás všechny hned na začátku zaujme… a pak si nás už drží a drží a vy čtete a čtete a nechcete přestat. Příběh začíná hezky nabírat na otáčkách, když se začnou objevovat nové skutečnosti. A rozuzlení je také moc zajímavé.

Knize Jeden z nás nemám opravdu co vytknout. Nebylo tam žádné hluché místo, nic mě při čtení nerušilo, postavy byly skvělé, děj měl spád, mnoho zvratů, které ovlivnily váš názor na vraha… prostě vše bylo naprosto perfektní.

A jestli můžu knihu doporučit?! Samozřejmě ano! Vůbec nad tím nepřemýšlejte. Tohle si užijete a smlsnete to jako jednohubku. Četlo se to tak dobře, že vám bude líto, že se přiblížil konec. Jedním slovem: Skvělé!

Komentáře (0)

kniha Jeden z nás recenze