Jak mi husiti přestali připadat pitomí

recenze

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. (2014) 5 z 5 / katy238
Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Možná nadpis zní, jako přístup dítětě při hodině dějepisu, ale tak to bylo. Ona i cesta k této knize příliš dospělá nebyla....

Chtěla jsem si koupit Stmívání, tak to je. Z druhé ruky moc nestojí a chtěla jsem dát příběhu šanci. A když už jsem se konečně odhodlala si tu knihu koupit... Bum.... Objednala jsem si první díl série Husitská epopej a vše bylo ztraceno.

Pak jsem knihu začala číst a bylo po všem. Ale taky začalo něco nového.

Těžká kniha s mnoha listy provází osudy rodiny kupce Prokopa a jejich blízkých. Osudy lidí v 15.století nejsou jednoduché a očekávaná reforma církve zasahuje do života mnoha učených i prostých lidí. Mocenské zájmy přehluší volání pravdy a je nutné za tento křik někoho potrestat a to přímo exemplárně.

A když dojde trpělivost i králi Václavovi, je jasné, že nad mistrem Janem Husem se stahují černé mraky nadcházejícího koncilu. Ale králův bratr Zikmund snad přináší naději a jeho glejt pomůže pravdě.

Plameny tmářství však sežehnou i poslední šance na potřebnou reformu...

Stačí projít základní školou a každému je jasné od první stránky, jak asi dějová linie s Janem Husem dopadne, přinejhorším lze spoiler najít v kalendáři.

Kniha ale přináší mnohem více. Odpovídá na jednoduchou otázku, jak asi žili lidé ve středověku, jaké to bylo a jak trávili dny. Jak asi přemýšleli a jak to chodilo.

Jistě, v populární formě a na maturitní zkoušce z dějepisu bych ji jako argument zkoušejícímu určitě nevytahovala, obyčejnému člověku jako jsem já otevírá nový pohled na české dějiny. Není nudný, zaprášený a nesrozumitelný. Naopak. Probudil ve mě zájem a alespoň drobné povědomí, o co vlastně šlo a kdo všechno v tom hrál jakou roli.

Ano, pokud budu chtít zjistit skutečné dějinné souvislosti, vezmu si knihu o historii tohoto období a objasním si fakta.

Pan Vondruška ovšem dokázal to, co několik učitelů dějepisu českého školství nedokázalo za několik let vzdělávání. Vzbudit zájem o dané téma a hlad po dalších příbězích z husitského období.

Tři díly mám doma, čtvrtý je na cestě. A já už jen vyhlížím, až pan Vondruška dopíše další. Protože mě sakra zajímá, jak to bude s Prokopy dál. A nejen s nimi.

A Stmívání, Zatmění, Soumrak, Západ slunce nebo jak se další díly jmenují, už nechci. Něco mi říká, že to opravdu nebude série psaná pro mě. A nějak mě to ani nemrzí. Odpusť, Edwarde.