Hutný vývar hrůzy

recenze

Izolovaný (2015) 5 z 5 / katy238
Izolovaný

Povolání soudního patologa se specializací na těžká zmrzačení těl je samo o sobě náročné povolání. Když Paulu Herzfeldovi na stůl položí obzvláště příšerně zohavené ženské tělo, vypadá to na další pracovní den. A poté, kdy jí z lebky vyndá kapsli s telefonním číslem, na kterém po jeho kontaktování nalezne nahraný vzkaz své dcery, pochopí i on, že jde skutečně do tuhého. A ztuhnou mu nejenom rysy.

Linda hledá na ostrově Helgoland klid, mír, inspiraci i úkryt před svým ex. Jeho dotěrný zájem přerostl v přímočarý stalking a mladá žena nechce dopadnout jako její kočka, na kterou její bývalý milovaný žárlil naposledy. Více toho ubohé zvíře už nestačilo poznat. Blížící se orkán jen dokresluje její skvělé plány na izolaci od okolního světa. Bohužel klid je v jejím světě vzácná komodita.

Na pláži poblíž domu, kde nyní neklidně přebývá, nalezne mrtvé tělo neznámého muže. Tím se roztáčí koloběh událostí, který semelou nejenom ji a její snahu uchovat si zdravý rozum.

A tak netrvá dlouho a Linda se ocitá v opuštěné a nestálé nemocnici na ostrově, a to konkrétně v malé pitevně v suterénu. Za pomoci tureckého správce objektu se hrdinně prořezává mrtvolou a za telefonických pokynů doktora Herzfelda hledá vzkazy neznámého šílence. Vrahovi přišly papírky a kazety už dost fádní a místo dopisů nechává mrtvá těla.

Herzfeld se zatím za každou cenu snaží dostat za Lindou. Na nebezpečné cestě ho i přes vysokou rychlost dohání jeho minulost. Kdosi si očividně přeje, aby zaplatil svůj dávný hřích a složil účty nejvyšší.

A čas stále běží do neodvratného cíle.

Titul Izolovaný měl oproti jiným pouze omezenou marketingovou kampaň a v rámci sítí knihkupců celkem rychle zapadl mezi žánrově podobné tituly.

A to je chyba. Neskutečná.

Protože tato kniha není podobná ničemu, co jsem zatím mohla číst. Dlouho se mi nestalo, abych po přečtení určitých pasáží musela přestat a několikrát se zhluboka nadechnout. Kdy jsem kolem sebe cítila zatuchlost vlhkých sklepů stejně jako pach lyzolu z nemocnice.

Autor se dokáže dostat pod kůži a otevírat nepopulární témata jako zubaté rány na těle. Naturální popisy mučení oběti pedofilem patří mezi to nejsilnější, co jsem v knize nalezla.

Ale ono se to děje. A může se to stát opravdu komukoliv.

Kniha je dílem děsivá svými scénami, dílem svou filosofií.

Jsou v současném světě ve větším bezpečí naše děti nebo naše daně? Chceme to vůbec vědět?

Knihu mohu doporučit každému, kdo si rád popřemýšlí, ale příliš nemusí utahané společenské romány. Palčivé myšlenky sekundují svižnému ději a čtenář je napnutý až do poslední stránky. Až do úplného závěru není nic jisté.