Hrozba skrytá v jedné molekule

recenze

Nano (2014) 4 z 5 / Morsie
Nano

Nanotechnologie je takový malý – skutečně malý – zázrak, který se ovšem v současné době dost rozmáhá. Je to obrovský pokrok a tato technologie nám může v mnoha směrech usnadnit a vylepšit život. Zhruba takovou myšlenkou začíná nejnovější román Robina Cooka nesoucí příhodný název Nano.

Pia Grazdaniová, hrdinka předchozího Cookova románu Pojistka smrti, se přestěhovala přes půlku země z New Yorku do Colorada. Práce je zkrátka práce – tamějším špičková společnost Nano zabývající se nanotechnologiemi, je prostě terno. Pia má pocit, že získala skvělé, dobře placené místečko. Je členkou odborného týmu vědců, zabývá se tím, co ji baví a těší se na to, jakou si tu vybuduje kariéru. Jediné, co ji trochu dělá starosti a hlavně leze na nervy, je pozornost jejího šéfa – jeho okamžitá náklonost k ní byla hlavním důvodem, proč vůbec to místo získala. To ale Pia úspěšně ignoruje a dělá, jako by nic. To ovšem ještě neví, co je Zachary Berman doopravdy.

Zachary Berman, neskutečný pracháč a sukničkář, žije celý život tak, aby dostál své věhlasné reputace. Je to velké zvíře, které dostane vždycky přesně to, po čem touží – ať po dobrém, nebo po zlém. Takže Pia by se měla mít na pozoru. Bermanovou ideou a hnacím motorem celé společnosti je vyvinout takovou nanotechnologii, která by dokázala zachraňovat lidské životy – včetně života Bermanovy nemocné matky. Tedy to je aspoň věc, která se o společnosti Nano tvrdí.

Jednoho dne, kdy si Pia vyrazí zaběhat do přírody, náhodou narazí na čínského zaměstnance Nano. Nic by na tom nebylo, kdyby neležel na zemi a nevykazoval jasné známky srdeční příhody. Bergman a jeho nohsledi však výslovně zakáží muže vyšetřit a nechají ho tak napospas svému osudu. Je evidentní, že tu něco nehraje!

Pia s pomocí svého přítele lékaře snadno dojde k závěru, že firma, ve které pracuje, není nic jiného, než jedno velké tajemství. Její práce (pomáhá vyvíjet drobné nano-roboty se schopností zničit viry a bakterie) je vlastně využívána na vysoce neetické praktiky. Co neetické? Jak snadné je přeci poštvat armádu miniaturních robotů na nepohodlný cíl.

Piini nadřízení ji varují, aby do záležitostí firmy a především pak Bermana, nestrkala nos. Mohlo by se jí to přeci nepěkně vymstít. Toto varování ovšem v Pie vyvolá opačný efekt. Na vlastní pěst se rozhodne, že celé věci přijde na kloub. I když je to nadmíru nebezpečná a předem skoro prohraná bitva, Pia se nevzdává a chce záležitost s nanozabijáky odhalit. Bohužel zapomíná, že stojí proti mocnému muži, který má nyní v rukou zbraň, kterou by si mohl podmanit celý svět.

Robin Cook, velký spisovatel velkých thrillerů z lékařského prostředí znovu zazářil. Nano je bezesporu jednou z jeho nejlepších knih. A to nejen pro skvěle vystavěný, napínavý a promyšlený příběh, ale taky díky jeho pro laiky stravitelný popis odborných technologií, výrazů a vůbec všeho, co se v téhle branži používá. Jak říkám, výborná kniha se skvělou zápletkou, která by ovšem nikdy nebyla taková, kdyby hlavní hrdinkou nebyla právě Pia. Tu holku jsem si opravdu oblíbila. Je to ten typ postavy, která si žije svůj vlastní život nehledě na příběh i autora. Pia je mistrně vyprofilovaná osobnost, která si nenechá dělat na hlavu, je samostatná, houževnatá, chytrá, statečná – zkrátka ten druh žen, do kterých se jako muž zamilujete a jako žena jimi chcete být.

Nano je kvalitní napínavé čtivo, které obohatí vaše znalosti a rozšíří rozhled. Není to jen laciná, prvoplánová detektivka, která vás má ohromit a nasytit vaše konzumní touhy! Je to kniha nesoucí nejedno poznání.