Hračka

recenze

Hračka (2007) 2 z 5 / Ketesh
Hračka

Jméno české spisovatelky Sylvy Laurenové je notoricky spojované s erotickými romány. Jedním z nich je Hračka, která se řadí mezi její dvě nejznámější, ale čtenáři se nemohou shodnou na hodnocení tohoto románu. Jedni si jej vychvalují, druzí jej haní. Já se budu rovněž řadit mezi ty, kteří o knize nemohou říct mnoho přívětivého.

Děj knihy je zasazen do luxusního turistického střediska na Seychelských ostrove, ale již předem upozorňuji, že pokud nejste maximálně sběhlý v zeměpise nebo si to nepřečtete v anotaci, ani
si toho nepovšimnete Zde se hlavní hrdinka Markéta, Češka, která zde působí jako terapeutka, setkává s mužem svých snů, kterého se při jednom z jejich sezení pokusí svést. To se ji nakonec povede a zbytek děje se odehrává se znamení průměrného nastínění erotických scén, mezi hlavními aktéry celé knihy.

Děj je celou dobu, velice jednoduchý, obyčejný, místy řekla bych až podprůměrný a jeho přímočarost mě mnohokrát velice zaskočila. Rovněž o vykreslení charakteru postav nemohu říct moc pozitivního. Markétu čtenáři po přelouskání celé knihy budou vnímat naprosto stejně jako na samém začátku, jako prachobyčejnou mrchu, která když si vezme něco do hlavy tak toho dosáhne. A o jejím milenci, Thomasovi to platí stejnou měrou. Toho od začátku až do konce nelze vnímat jinak než zbohatlíka, který si chce jen užít.

Co mohu říct o knize alespoň trochu povzbudivého je, že mě v druhé části knihy zaujal náznak pohledu na psychologii ženy. Možná kdyby autorka věnovala více energie v tomto směru, než popisu erotických scén, které se ji nepovedly, mohla kniha dopadnout mnohem lépe.

Velice dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak knihu ohodnotit, Samozřejmě, že jsem vzala v potaz i samotný fakt, že jsem měla problém se u knihy udržet a kdybych se do slova a do písmene nedonutila k tomu knihu dočíst až do konce, asi by si nevysloužila ani jednu hvězdičku. Nevím, co přesně se pak změnilo, zdali je kniha v druhé polovině napsaná lépe, či jsem si zvykla na to, že od ni nemohu již nic očekávat, ale celkem to ušlo. Jazyk byl naprosto průběrný, erotické scény naprosto syrové, příběh až podprůměrný, žádná dynamika, takže jediné co tu opravdu stojí za ohodnocení je výstižnost psychologického rozpoložení hlavní hrdinky.

Knize tedy uděluji pouhé dvě hvězdičky a ani bych ji moc nedoporučovala číst, vzhledem k okolnostem zmíněných výše. Pokud máte chuť si přečíst kvalitní erotický román sáhněte raději po nějaké jiné knize, které jsou v současné době velice populární.