Příliš divoká zem

recenze

Příliš divoká zem: Zimní válka (2016) 4 z 5 / Ketesh
Příliš divoká zem: Zimní válka

Před velice krátkou dobou byla zaplněna mezera na našem knižním trhu v podobě postapokalyptické literatury s dějem odehrávajícím se na našem území. Zasloužili se o to Ladislav Klimeš a Antonín Kuttman, kteří vydali knihu Příliš divoká zem: Zimní válka.

Píši tu dnes o této knize zejména proto, že jsem před nějakou dobou měla tu čest stát se betareaderem a být jednou z prvních, kdo si toto dílo přečte. Dokonce jsem knihu četla dvakrát. Poprvé, což už je poměrně dlouhá chvíle, to byla jen jedna část knihy a to ta, kterou psal Ladislav Klimeš. Později jsem byla opět požádána, abych si dílo znovu přečetla, tentokrát s tím, že byla dopsána druhá polovina příběhu. A jak pánové v mých kritériích obstály?

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše a narovinu Vám sdělím, že jsem z knihy byla nadšena. Autoři ze sebe vydali jistě maximum a to se jim vyplatilo. Na jejich zkušenosti je dílo velice precizně vypracované, je čtivé a dokáže zaujmout. S nápaditou originalitou si pohrály s prvky, které alespoň já, považuji za nezbytné pro každou dobrou knihu a to sice napětí, dobrodružství, spád a alespoň náznak nějaké romantické zápletky. Vše splněno na jedničku. Navíc dokázaly splnit i nepsaný požadavek, požadavek na vtipnost. Ano, opravdu jsem se velice bavila.

Dále na knize velice pozitivně hodnotím aktuálnost, vzhledem k současnému politicko sociálnímu dění ve světě a dynamický spát celého děje. Autoři psali knihu s nápadem, se záměrem, kterého se podařilo dostát. Kniha je velice poutavá. Navíc má velice přitažlivou obálku a trefně zvolený název.

Co říci závěrem? … Jsem velice polichocena, že jsem mohla tuto knihu betatestovat, časněji než druzí se seznámit s jejím obsahem a zároveň sledovat její vývoj. Příliš divoká zem má krásně zpracovaný příběh, vhodně zvolené zápletky a doprovodné dění. Já jsem ji četla se zájmem a věřím, že ji tak bude číst i mnoho dalších.

Gratuluji autorům k takovému úspěchu, jakým je vydání knihy a přeji hodně štěstí a přívětivé múzy při jejich dalším tvoření. Osobně se velice těším na další pokračování, které jistě usilovně připravujete a také na další knihu Ladislava Klimeše, o níž vím, že je stejně tak dobrá.