Hledej ve svém nitru

recenze

Hledej ve svém nitru (2014) 5 z 5 / Morsie
Hledej ve svém nitru

Už je tomu nějaký ten pátek, co jsem si pořídila knížku Hledej ve svém nitru, prolistovala ji a odložila na poličku. Inu, v tu dobu jsem měla důležitější věci na práci – rozuměj na čtení – až se stalo, že jsem na tuhle chuděrku jaksi zapomněla.

A až teď, po té spoustě úžasných thrillerů, jsem si vzpomněla, že se tam na té poličce práší na kousek, který jsem ještě nečetla. No, to načasování nemohlo přijít líp! Populárně naučná literatura mi teď vážně bodla – po těch drasťákách mi malá terapie prospěje.

A tak jsem otevřela knížku, která mě původně zaujala svojí, podle mě, docela hloupou obálkou. Její písmena jsou totiž vyvedená v barvách Googlu a vůbec to tak trochu jako Google vypadá. Čeho tím chtěl jako básník docílit? Jenže po pár stránkách mi došlo, že ta obálka vůbec není hloupá, ale naopak hrozně chytrá. Její autor je totiž jedním z prvních inženýrů onoho vyhlášeného vyhledávače.

No, taková práce asi nemůže být jen tak brnkačka, a proto se stalo, že pan Tan postupem času vyvinul převratnou metodu, pomocí které učí svoje kolegy, a teď i všechny čtenáře, jak ovládat svoje emoce a jak s klidem a rozvahou dojít štěstí.

Paráda, když jsem dočetla sem, věděla jsem, že si tu knížku zamiluju!

Ovšem čtení je jedna věc a uvádění teorie v praxi je zase ta druhá. Ono ovládat svoje emoce není nic jednoduchého, zvlášť pak ve vypjatých situacích. To jde rozum stranou a emoce si berou hlavní slovo – a pak už to jde od desíti k pěti. A potom nezbývá, než jen litovat svých slov, někdy i činů, zpytovat své svědomí a marně se omlouvat s tím, že v takových chvílích si nejde pomoci.

Víte co? Jsou to jenom výmluvy! Jistěže si jde pomoci a s trochou cviku to není ani nic tak náročného. Stačí se v tu danou chvíli zastavit, uklidnit se, dát prostor rozumu, nadechnout se, vydechnout a říct si, že vlastně o nic nejde. Protože když si dáte pauzu, dojde vám, že ta šílená a stresující situace zas tak hrozná není. Tak strašnou ji děláte vy sami.

Jednoduše klídek, nohy hore a ono se to poddá.

Díky Tanově programu moderní meditace a psychoanalýzy se každý z nás může naučit s rozvahou a chladnou hlavou reagovat i na situace, při kterých by jinak lámal skály. Zvládáním emočních projevů se může každý z nás doopravdy přiblížit skutečnému štěstí, lásce a úspěchu. Podle Tana totiž všechno tkví v nás – proto Hledej ve svém nitru – a jen my sami můžeme ovlivnit to, jakým směrem se budeme ubírat. A to, že nevyjedeme na svého šéfa – ať jsme sebe víc v právu – ale v klidu s ním promluvíme, je toho základem.

Hledej ve svém nitru je s humorem sepsaná příručka, která poodhaluje kousky našich já, prozrazuje nám o nás leccos a především nás pak učí, jak zvládat sami sebe, jak být výkonnější, úspěšnější, šťastnější a v pohodě.

Senzační, zábavné čtivo, která vás poučí a navede tím správným směrem. Teď jde jen o to, to vážně dokázat!