Hledaní vlastních kořenů

recenze

Kořeny (2017) / MartinaF
Hledaní vlastních kořenů
Kniha Kořeny mě zaujala svou anotací, přesto jsem však pořádně nevěděla, o čem bude. A výsledek předčil mé očekávání.

Na začátku příběhu se seznamujeme s Pekkou, který nutně potřebuje navštívit zubaře. Pekkův zubař tu ten den nebyl, jen jiný zubař, který má shodou okolností stejné příjmení jako Pekka. Náhoda? Kdepak. Oba muži nemají spodní pětky. Opět náhoda? Ale kdepak. Oběma je jasné, že musí být v příbuzenském vztahu. A taky že ano. Jsou to bratři. A od tohoto okamžiku nebude vůbec nic stejné.

Pekka je rozvedený a má dvě malé děti. Je extrovert, nemá problém komunikovat s lidmi, rád se s nimi seznamuje. Esko je na rozdíl od Pekky hodně upjatý a nemluvný. Zato je však velký profesionál ve svém oboru. Žije sám, jeho smyslem života je pouze zubařina, pro kterou by obětoval skoro vše. Oba dva nemůžou být víc rozdílnější. Přesto si však spolu rozumí. Pekka Eska začíná vtahovat do svého světa a Eskovi se tak otevírají dveře ze svého uzavřeného já.

Ale to není vše. Oba chtějí najít svého otce. Otec Onni totiž opouští jejich matky a pokaždé pláchne neznámo kam. Bratři najdou stopu až ve Švédsku, kde také objeví dalšího sourozence - sestru Sari. I ona je jiná než její bratři. Sari je životem zkoušená žena. Má několik synů, pokaždé s jiným mužem různé národnosti. Je bezprostřední, trochu drsná, přesto však milující matka. I ona se rozhodne s novými sourozenci najít své kořeny. Jejich cesta je zavádí dál do Thajska a nakonec až do Austrálie.

Příběh je rozdělen do několik částí. Každá je opatřena poznámkou o zubní prohlídce s kontrolou kořenového základu či nasazení korunky.

Ve vyprávění se střídají Pekka i Esko, obojí je v ich-formě. Vyprávění je specifické v tom, že v knize převažují dialogy, popisu je opravdu jen menší část. Všechny postavy byly sympatické. Bylo zajímavé sledovat, jak jsou sourozenci odlišní a v jakém prostředí vyrůstali.

Jestli si myslíte, že kniha bude pěkná nuda, mýlíte se. Občas to bylo i komické, nečekaně překvapivé a ve stejné míře i k zamyšlení. Příběh má dost krásných myšlenek, které stojí za zapamatování. Kniha je nejen o zubních kořenech, ale i o hledání vlastních rodinných kořenů. Je to vyprávění o rodičovství, rodině, vztazích a hledání sebe sama.

I když jsem psala, že v knize jsou krásné věty k zamyšlení, rozhodně to není literatura náročná. Patří k oddechovým titulům, u kterých si příjemně odpočinete. Lehce bláznivý road trip mě bavil a naučil mě, že být sám nejde vydržet dlouho. Je potřeba mít kolem sebe rodinu či přátele, aby se člověk úplně neuzavřel do sebe a nestal se z něj morous jako byl Esko.

Komentáře (0)

kniha Kořeny recenze