Hladové hry ještě neskončily!

recenze

Síla vzdoru (2011) 3 z 5 / rencovav
Síla vzdoru

Hunger games: Síla vzdoru - Suzanne Collins

Proti všem očekáváním přežila Katniss Hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss.
A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo...
Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná?
Cena může být hodně vysoká...

V závěrečném díle světového knižního bestselleru se odráží dvě strany mince - někdo je z konce nadšený a krvavý boj splnil všechna jeho očekávání. Jiní jsou zklamaní a třetí díl série podle nich měl být úplně jiný, nebo vlastně nemusel být vůbec. Ať tak či onak, série je úspěšně dovršena, autorka sklízí úspěchy a herci se připravují do rolí zoufalých bojovníků o svobodu.

Boj o vše, co ještě zbylo
Už v průběhu druhého dílu bylo jisté, že následující události naberou dost prudký a nebezpečný spád. Emocionální nálož, která čeká hlavní hrdiny i čtenáře posledního dílu trilogie, by mohla citlivější duše odradit. Jen málokdo se však od příběhu odtrhne, protože i když už události přesahují meze jeho očekávání, chce vědět, jak to dopadne. Protože si přeje, aby to dopadlo dobře.

Zajímavostí je prolínání romantiky. Čtenář stále čeká, kdy už se autorka pustí do milostného trojúhelníku a dovolí Katniss vybrat si mezi Hurikánem a Peetou, ale toho se opravdu jen tak nedočká. Na jednu stranu se může zdát, že základy příběhu byly vystavěny právě na citech, na stranu druhou jde stále jen o náznaky. Ve světě, kde je možné nalézt snad každý druh krutosti, je pro všechny opravdu těžké ukázat své city i navenek. Jako by se snad jednalo o slabé místo každé bytosti a pokud někoho miluje, znamená to, že je možné i jí něco vzít. Snad právě v tomto ohledu je postava Peety tak výjimečná, je to jeden z mála, kterým nedělá problém ukázat své nitro okolí. V tomto díle se však ukáže, jak tuto vlastnost dokáží špatní lidé použít proti němu.

Kniha s sebou nese i několik zklamání, krutost v každém z předchozích dílů byla ještě poměrně úměrná situaci, zde se však dostává na úroveň zcela novou, neznající jakékoli limity. Došla jsem tak až k myšlenkám, jestli má vůbec cenu snažit se takovouto společnost udržet naživu a jestli prostě nepřišel ten pravý čas, aby lidstvo vymřelo, stejně, jako mnoho jiných druhů před ním. Tohle už prostě ani není možné nazývat životem, vidíte-li navíc ještě náznaky toho, že nic není tak úplně zachráněno a za rohem může stále čekat dosud nepojmenovaná hrozba. Samotný konec je tedy možné brát jako nekonec, uzavření jedné etapy, která snad mohla dopadnout i o trochu líp. Trochu se mi v něm ztrácel smysl, který jsem se snažila v sérii naleznout.

Odprostit se od morálních zásad? Žádný problém.
Šťastně až na věky? Snad v jiném příběhu. Síla vzdoru nenabízí ani zdaleka klasický happy end, řekněme, že není možné užívat si života, pokud jste nuceni projít si tím, čím hlavní hrdinové. Takové hrůznosti dokáží osobnost poznamenat už jednou pro vždy.

Ukazují se zde dokonce i špatné stránky samotných hrdinů, jakoby už nezáleželo na druhých a bohužel se tak dostáváme až k tomu, že postavám nedělá problém odsoudit mnohdy i nevinné k hrůznostem, které byly dříve páchány na nich samotných. Dochází zde k určité odprostěnosti od morálních zásad. Jak si pak někdo takový může opravdu říci, že bojuje za správnou věc?

Není to žádné záchodové čtení!
Přestože autorku a tak skvělý nápad a precizní provedení obdivuji, toužila jsem v knize objevit i něco víc. Tak jako tak se kniha, vlastně celá série, čte skvěle a myslím, že knihy s podobnou tematikou v takové kvalitě a originálním nápadu nenajdete. Osobně sérii doporučuji všem, kteří mají rádi knížky s neotřelými nápady a kteří se neradi prokousávají knížkami dlouhé dny či týdny. :)

Za sebe také doufám, že tímto literárním počinem kariéra Suzanne Collins nekončí. Ona vážně psát umí a doufám, že má v šuplíku schované další velké překvapení pro nadšené čtenáře!

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény ... více