Half bad

recenze

Napůl zlý (2014) / ilosek
Half bad
Obecný názor
Napůl zlý je velice zajímavá kniha. Je jedna z žádanějších knih a ani se nedivím. Přesto, že jsou na ni různé názory, já se přikláním k názorům pozitivním, protože kniha mě dokázala oslnit. Jak dějem, tak i prostředím, popřípadě postavami.
Ale teď konkrétně. V čem je kniha jiné, lepší? Kniha je zaručeně originální, což v dnešní době už není tak lehké. Všude samé knihy, bohužel plno s podobným námětem. Ale tahle? Žádnou jinou podobnou knihu jsem nečetla. Někdo možná jo, ale já určitě ne… Kniha mě jednoduše ohromila.

Myšlenka celé knihy – napůl zlý, má něco do sebe. Nikdo nikdy není jen zlý, nebo jen hodný a v téhle knize je to hodně vidět. Všechno záleží na okolnostech, osudu, rodině. Ale i na samotné osobě a její volbě. Na téhle knize je to velmi hezky znát a to se mi líbilo.

Taky se mi líbili popisy. Myšlenky, plány, dokonale propracované dějové linie. V knize jsem po dobu čtení doslova žila a ten život se mi líbil. Byl nebezpečí, plný napětí, přesto i lásky, porozumění i naděje.

Samozřejmě je tu pár věcí, kterých se mi nelíbilo. Například, že kniha začíná otřesným pohledem druhé osoby. Už to by mohlo kdekoho odradit, ale když se přes tuhle část překousáte, nebudete litovat. Dál by se dalo vytknout opakování slov. Někdy to dodalo na dramatičnosti, ale občas to bylo divný. Autorka v tom prostě ještě tolik nechodí. Ale přesto je pro mě kniha velkým BUM.

Děj
Nathan je napůl zlý. Nebo napůl dobrý. Podle toho, jak se zrovna cítí, nebo kdo ho zrovna soudí. A jako napůl zlý to má těžký a život se musí doslova prokousávat. Drželi ho v kleci, vyslýchali ho, mlátili ho, ale nejtěžší zkouška teprve přijde. Stihne včas najít čarodějnici a zachránit se?

Jak už jsem psala, děj je hezky propracovaný, napínavý i čtivý. Nestihla jsem vnímat, jestli jsou tam nudnější a napínavější části, protože mě kniha naprosto pohltila. Začetla jsem se a najednou konec. Neuvědomovala jsem si, že kniha tak rychle utíká, protože v knize je spousta překvapení, zajímavých názorů i myšlenek. Plno napětí a nebezpečí, které překonáváte spolu s hlavním hrdinou. U téhle knihy se rozhodně nudit nebudete.

Postavy
Nathan-Napůl zlý. Poloviční kód. Ani hodný, ani zlý. Ani sám Nathan neví, jaký je. Chce být hodný, ale přesto ví, že v jádru je zlý po otci. Celou dobu bojuje své vlastní bitvy o dobré věci. Nathan je silný kluk. Dá se říct kluk, protože neměl možnost dospět. Neměl takové možnosti jako ostatní a přesto si vede nadmíru dobře. Nathana si hned oblíbila. Nikdo není hodný, nikdo není zlý. Nikdo, ani hlavní hrdina…

Celia-čarodějnice, která věznice dlouhou dobu Nathana. Je hodná, ale přesto zlá. Další příklad, že nikdo není ani na jedné straně stoprocentně. O naše hlavního hrdinu se starala v rámci možností dobře, ale přesto to pro něj muselo být těžký. Celii jsem ze začátku nesnášela. Jak, jak ho může držet? Opakovala jsem si pořád dokola. Ale nakonec… Nakonec jsi i ji začala mít ráda. Má svoje důvody. Nedělá to schválně, ne doopravdy.

Mercury-čarodějnice, tentokrát až do morku kosti zlá. Pomáhá lidem/čarodějům i Polovičním kódům, ale za jaké ceny. U téhle postavy je dobře znázorněné, že nic není zadarmo. Nic, ať ve fantasy světě, tak i v tom skutečném. Mercury byla krutá, ale věděla, za čím jde. Její rozhodnost určitě stojí za povšimnutí a obdiv. Její vůli toho dosáhnout za všechny ty ceny, obdivuji.

Gabriel-milý čaroděj, který se skamarádil s Nathanem. Jeho první opravdový kamarád, když se nepočítá rodina. Dokázal by za něj položit život, i přesto, že se znají tak krátkou chvíli. Christian je velmi obětavý a pro přátele udělá opravdu vše.

Styl psaní
Autorčin styl mi vyhovovat. Kromě toho začátku, který byl v druhé osobě, se mi zbytek líbil. Styl je lehký na čtení, v knize je hluboká myšlenka, která se mi hodně líbí, protože je pravdivá. Autorka se v knize potýká s hodně problémy dnešní doby, přesto je všechny skvěle vyřeší, za což smekám dolů.

Hodnocení
Od knihy jsem čekala o hodně míň. Přečetla jsem hodně recenzí a jen málokteré byly kladné. S potěšením oznamuji, že já se přidávám k těm kladným, protože kniha je opravdu suprová a doporučují ji přečíst.
10/10

Komentáře (0)

kniha Napůl zlý recenze