Favel Parrett, A v srdci láska

recenze

A v srdci láska (2020) 3 z 5 / Daysy
A v srdci láska

Je rok 1980 a v Praze vyrůstá desetiletý Luděk. Jeho maminka odjela na turné s Černým divadlem a Luďka má tak dočasně na starost jeho babička.

Ve stejné době, ale na druhé straně světa, v Melbourne v Austrálii, vyrůstá Luďkova sestřenka Malá liška, která tu žije se svým dědečkem a babičkou, což jsou čeští emigranti.

Eva a Máňa jsou sestry, které v roce 1938 rozdělila válka. Obrátila jim životy vzhůru nohama a nerozlučné sestry skončily každá na jiném konci světa, protože Máňa se musela zachránit emigrací do neznáma. Na začátku knihy se sestry setkávají, protože Máňa se svým mužem přijede na návštěvu do Československa, kam jezdí velice málo, protože je cesta dost nákladná. Hned tady narazíme na spoustu hezkých a dojemných chvilek, ale také na rozdíly mezi životy obou sester.

Příběh trochu skáče z jedné dějové linky do druhé, od jedné postavy k další a čtenář může mít trochu problém se zorientovat. Některé věci se vám spojí zřejmě až na konci knihy. Mně osobně ale toto v knihách vůbec nevadí a jsem na to docela zvyklá, někdy to dokonce spíše vítám, protože mi pak přijde čtení zajímavější.

Knížka je odpočinková, milá, pohladí na duši. Je napsána opravdu poeticky. Za mě to nebylo vůbec špatné čtení a přečetla jsem knihu docela rychle. V knize mi dost chybělo podrobnější vykreslení doby kolem roku 1938 a později kolem roku 1980, aby to více dotvořilo atmosféru a čtenáře to více vtáhlo do děje. Mám ráda, když mě příběh vtáhne svými detaily natolik, že si připadám, jako bych byla přímo mezi postavami. Tady jsem si přišla jako hodně vzdálený pozorovatel. Nicméně došlo mi, že se autorka zřejmě chtěla spíše, než době, věnovat lásce jako takové. Píše o lásce sesterské, o lásce rodičovské i o lásce k vlasti, a to opravdu hezkým způsobem. Příběh byl schválně spíše upozaděn, abyste mohli vnímat právě lásku a její křehkost.

Anotace tvrdí, že kniha je poklonou silným ženám, které všechno unesou a za všech časů udrží rodinná pouta. Doufala jsem, že o ženách zjistíme trochu více, dost věcí jde v příběhu jen tak po povrchu, ale jak už jsem zmiňovala výše, je to spíše záměr a máte tak prostor si příběh o to víc dotvořit vlastní fantazií.

Pokud hledáte čtení, které vás pohladí po duši a nebude vás tahat nikam do hloubky, u této knihy jste na správném místě. Je lepší nemít od této knihy žádná velká očekávání, jako jsem měla já, když jsem si myslela, že to bude klasický rodinný příběh s detaily o rodinné historii, což není. Určitě si ji pak užijete daleko více. :)

Komentáře (0)