Fascinujúci austrálsky triler Stratený muž

recenze

Stratený muž (2020) / Dragon
Stratený muž

„Kniha Stratený muž ma úplne očarila. Zhltla som ju za jeden deň. Zatiaľ autorkina najlepšia kniha!“ pochvaľuje si svetoznáma autorka Liane Moriartyová.

Dvaja bratia sa stretnú pri plote oddeľujúcom ich statky. Hlboko v pustom vnútrozemí austrálskeho kontinentu sú široko-ďaleko jediní susedia. Ich domy sú od seba vzdialené na tri hodiny cesty autom. Cameron, ich prostredný brat, ktorý sa stará o rodičovský ranč, im leží mŕtvy pri nohách...

Tak sa začína nový román austrálskej hviezdy kriminálnej literatúry Stratený muž. Veľmi sugestívny príbeh, napínavý a vygradovaný do posledných strán. Autentická austrálska príroda, divočina a ľudia, ktorí v nej žijú. Sú takí tvrdí a zocelení drsným životom a ťažkou prácou, že neraz dokážu byť krutejší ako sama príroda...

Ale vráťme sa k príbehu.
Spomínaný Cameron zomrel sám, očividne vyčerpaný od smädu a horúčavy. Muži prinesú brata domov na ranč. Rodinu zasiahne hlboký smútok, v ktorom sa rodí neistota, narastá nedôvera a vzájomné upodozrievanie. Čo ak Cameron nezomrel prirodzenou smrťou? Čo ak izolácia a samota uprostred šírej pustatiny menia ľudí na stelesnené zlo?

Vychutnajte si vôňu a zvuky Austrálie takpovediac naživo. Horúčava, bezmocnosť, nádherná sila prírody, neuveriteľne rozľahlé pastviny a ľudské príbytky vzdialené od seba stovky kilometrov. Fascinujúci Queensland prežiarený slnkom a poznačený dotykom smrti.

Jane Harperová napísala za tri roky tri bestsellery, podľa jedného z nich nakrúcajú v Hollywoode film. Zanechala novinárske remeslo, pustila sa do písania austrálskych trilerov a natrafila na zlatú žilu.
Nie nadarmo patrí Jane Harperová spolu s Christianom Whitom k najúspešnejším autorom austrálskych detektívok. Nejde im iba o detektívnu zápletku, ale aj o priblíženie neuveriteľného prostredia, Európanom takého vzdialeného a nepochopiteľného.

Autorka majstrovsky vykreslila atmosféru a prostredie horúcej Austrálie. Pridala legendy obklopujúce záhadného statkára a vytvorila temný príbeh, z ktorého chvíľami mrazí, hoci na vás praží neľútostné slnko.
Príbeh o tom, kam až sme ochotní zájsť, aby sme ochránili drahocenný život na nenávidenom a zároveň milovanom mieste.

broskev28
29.04.2020

Četla jsem autorčinu prvotinu - Sucho - a bylo to skvělé čtení!
Proto jsem byla natěšená na další knihu, ale teď zjišťuju, že na Slovensku byli rychlejší, tak se asi zase po dlouhé době pustím do příběhu ve slovenštině. Podle recenze soudím, že budu opět mile překvapená, takže děkuju za "návnadu"!